Vreme čitanja: oko 2 min.
Ovo ne bi smelo da postoji: Otkrivena najsjajnija egzoplaneta, oblaci od metala, kiša od titanijuma
Vreme čitanja: oko 2 min.
Planeta LTT9779b udaljena je od Zemlje 262 svetlosne godine i ekstremno je vrela – temperature dostižu oko 2.000 stepeni
Ekstremno vrela planeta nazvana LTT9779b, koja krug oko svoje zvezde napravi za samo 19 sati, ima reflektivne metalne oblake zbog kojih je proglašena najsjajnijom egzoplanetom koja je do sada otkrivena, javio je CNN.
Egzoplaneta, koja u oblacima ima silikate i metale poput titanijuma smatra se najvećim „ogledalom“ u svemiru, a udaljena je od Zemlje 262 svetlosne godine.
Iako je inicijalno uočena zahvaljujući misiji TESS američke agencije NASA i Evropskoj južnoj opservatoriji u Čileu, egzoplanetu su nastavili da posmatraju u okviru misije Keops Evropske svemirske agencije (ESA).
- Osim meseca, najsnajniji objekat na našem noćnom nebu je Venera, čiji gusti oblaci reflektuju oko 75 odsto svetlosti Sunca. U poređenju s tim, Zemlja reflektuje svega 30 odsto sunčevih zraka. Astronomi su sada prvi put otkrili egzoplanetu koja po svojoj reflektivnosti može da se meri sa Venerom, a to je LTT9779b. Nova detaljna merenje sprovedena u okviru misije „Keops“ otkriveno je da ova planeta reflektuje čak 80 odsto zraka koji stignu do nje – navodi se u saopštenju ESA.
Egzoplaneta je po veličini slična Neptunu, što je čini najvećim „ogledalom“ u svemiru za koje znamo.
- Zamislite svet koji gori, blizu svoje zvezde, sa teškim oblacima od metala i kapima kiše od titanijuma – rekao je Džejms Dženkins, astronom sa Univerziteta Dijego Portales, navedeno u saopštenju.
On je jedan od koautora studije koja je objavljena u žurnalu Astronomy & Astrophysics.
Količina svetlosti koja se odbija sa objekta naziva se albedo. Većina planeta ima mali albedo, ili zato što atmosfera upija mnogo svetlosti ili zato što je površina tamna i gruba. Izuzetak su ledene planete ili planete poput Venere, sa velikim slojem reflektivnih oblaka.
Veliki albedo planete LTT9779b iznenadio je naučnike jer su na strani okrenutoj ka suncu temperature, prema procenama, oko 2.000 stepeni Celzijusovih. Na temperaturama većim od 100 stepeni prevruće je da bi se formirali oblaci vode i vodene pare, ali temperature na ovoj planeti trebalo bi da su previsoke čak i za oblake od metala i gasa.
- To je bila prava zagonetka, dok nismo shvatili da treba da mislimo o formiranju oblaka na isti način kao o kondenzaciji u kupatilu posle vrele kupke. Na sličan način, LTT9779b može da formira metalne oblake uprkos previsokoj temperaturi jer je atmosfera prepuna silikata i metala – rekla je Vivijen Parmentije, istraživač za Opservatorij Azurne obale u Francuskoj i koautor studije.
Drugo iznenađenje kada je reč o ovoj planeti je njena veličina. Sa veličinom sličnom Neptunu ona je pretopla, ali je to prvi put da smo planetu te veličine našli tako blizu zvezde i ekstremnih temperatura.
- Ova planeta ne bi trebalo da postoji. Mislimo da kod planeta poput ove zvezde uništavaju njihovu atmosferu, ostavljajući samo kamen – rekla je Vivijen Parmentije.
Naučnici veruju da upravo reflektujući oblaci štite planetu.
- Refleksija svetlosti najbliže zvezde sprečava da planeta postane pretopla i ispari. Međutim, zbog metala u oblaku, atmosfera je teška i nije je lako uništiti je – rekao je Serđo Hojer, astronom Astrofizičke laboratorije u Marselju, član misije „Keops“ i glavni autor sturije“.
(Telegraf Nauka/CNN/European Space Agency)
Video: Gruber: Zadovoljna sam saradnjom Srbije i SAD u oblasti nauke
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.