Šta su atmosferske reke i šta mogu biti njihovi efekti?

D. M.
D. M.    ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Atmosferske reke su oluje slične rekama na nebu koje ispuštaju ogromne količine kiše i mogu da uzrokuju poplave, klizišta, gubitak života i veliku imovinsku štetu.

Ova meteorološka pojava dešava se širom sveta. Počinje kad ogromnu količinu vodene pare iz tropskih okeana mlazna struja nosi ka kopnu. Dok se vazduh diže, hladi se i kondenzuje, proizvodeći kišu ili sneg.

Najčešće nastaju u okeanima na srednjoj geografskoj širini, oko 30 i 60 stepeni severno i južno. Izgledaju kao traka oblaka koja se može protezati stotinama kilometara.

Većina atmosferskih reka je slaba i ne uzrokuje štetu. U stvari, one mogu obezbediti neophodne padavine. Atmosferske reke mogu nositi do 15 puta veću zapreminu nego reka Misisipi, kaže Nacionalna okeanska i atmosferska administracija (NOAA).

U sušom pogođenoj Kaliforniji, takve oluje uzrokuju klizišta, ruše bandere i blokiraju puteve, ali takođe doprinose dopuni ispražnjenih rezervoara i smanjuju rizik od šumskih požara vlažeći osušenu vegetaciju.

Godine 2019, atmosferska reka nazvana „Ananas ekspres“ pogodila je Kaliforniju. Vodena para od Havaja donela je kišu i prouzrokovala klizišta koja su primorala vozače da plivaju kako bi se spasili i povukla kuće nizbrdo.

Godine 2021, atmosferska reka je sručila mesečnu količinu kiše na Britansku Kolumbiju u roku od dva dana, izazivajući smrtonosne poplave i klizišta, razarajući zajednice i onemogućavajući pristup najvećoj kanadskoj luci.

Atmosferske reke poput onih što su natopile Kaliforniju i poplavile Britansku Kolumbiju u prethodnim godinama postaće veće i možda destruktivnije zbog klimatskih promena.

Stubovi u atmosferi dugački stotinama kilometara nose vodenu paru preko okeana iz tropskih predela do umerenijih regiona u količinama više nego dvostruko većim od toka reke Amazon, kaže Američko meteorološko društvo.

Predviđa se da će u budućnosti biti 10% manje atmosferskih reka, ali se očekuje da će biti 25% šire i duže i da će nositi više vode. To bi moglo uveliko otežati upravljanje vodnim resursima pošto će umerene atmosferske reke, koje mogu biti korisne za snabdevanje vodom, biti manje česte, a snažne atmosferske reke mogle bi postati katastrofalnije.

(Telegraf Nauka/Reuters)

Video: Sonda Parker ponovo dodirnula Sunce

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>