Krokodili koji su ušli u pećine, jeli slepe miševe i počeli da mutiraju u novu vrstu
Patuljasti krokodili u Gabonu žive u pećini, a koža im postaje narandžasta zbog plivanja u guanu. Nije jasno koliko dugo se tamo naalze, ali genetsko ispitivanje ukazuje da se možda menjaju u drugu vrstu.
Pećinski patuljasti krokodili (Osteolaemus tetraspis) žive u pećinskom sistemu Abanda na zapadu Gabona. Hrane se pećinskim cvrčcima i slepim miševima.
Duboko u pećinskom sistemu živi neobična populacija narandžastih patuljastih krokodila Oni žive u potpunom mraku, jedu slepe miševe i plivaju u tečnom guanu (izmetu slepih miševa).
Nije poznato koliko krokodila živi u tim pećinama ili kad su usvojili taj podzemni stil života, ali se možda nalaze tamo hiljadama godina – i naučnici kažu da su možda čak u procesu evolucije u novu vrstu.
Krokodili koji žive u pećinama su prvi put proučavani tek 2010. Studija iz 2016, koja ih je uporedila sa kolegama koje žive u šumi, ukazala je na niz razlika.
Ishrane su im veoma različite – pećinski krokodili se hrane skoro samo mnoštvom cvrčaka i slepih miševa zakačenih na zidovima. Otkriveno je da su pećinski krokodili generalno u boljoj kondiciji nego šumski, verovatno zbog obilja plena i odsustva predatora, smatraju istraživači.
Pretpostavlja se da jaja polažu kod otvora pećina, a mladunci se onda upute u mrak. Kad dostignu zrelost, skoro nikad više ne napuštaju pećine.
Neobična narandžasta koža odraslih krokodila mogla bi biti rezultat vremena provedenog u guanu, bogatom ureom. Tokom vremena, izgleda da ova izloženost izaziva hemijsku promenu boje krokodilske kože.
Genetska analiza sugeriše da narandžasti pećinski krokodili možda mutiraju. Istraživači su rekli da jedan haplotip (grupa DNK varijanti nasleđenih od roditelja) pronađen kod pećinskih krokodila nije prisutan kod šumskih krokodila. Krokodili u pećinama Abanda izdvajaju se kao izolovana genetska grupa.
Ova genetska promena predstavlja dokaz da pećinski krokodili evoluiraju u novu vrstu. Kao rezultat izolacije i činjenice da veoma mali broj jedinki ulazi ili izlazi, oni su u procesu pretvaranja u novu vrstu. Teško je predvideti da li će se to desiti uskoro ili ne.
(Telegraf Nauka/Live Science)
Video: Svečana dodela priznanja projektima građanskih naučnih istraživanja
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.