Pauci koriste mrežu kao praćku kad čuju komarce u dometu

D. M.
D. M.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Naoružani mrežom i trozupcem, gladijatori ribari bili su glavna tačka gladijatorskih igara u Rimu. Njihova najbolja šansa za preživljavanje bila je da brzo zapetljaju teško naoružanog protivnika u svoju mrežu. Neki pauci koriste veoma sličnu strategiju.

Pauci Theridiosoma gemmosum povlače centar svoje mreže unazad zatežući fiksiranu nit i formirajući kupu sa paukom na vrhu. Kad puste tu zategnutu nit, mreža poleti napred i uhvati insekta koji prolazi pored.

Istraživači iz Džordžijskog instituta za tehnologiju i Akronskog univerziteta, pak, otkrili su 2021. godine da mogu prevariti pauke tako što će ih prostim pucketanjem prstima navesti da lansiraju mreže. Da li su pauci osluškivali da bi ispucali svoje mreže čak i pre nego što plen zabasa u njih?

Studija opisuje da su pauci koji koriste svoju mrežu kao praćku sposobni da čuju insekte koji se približavaju, čekajući da žrtva priđe dovoljno blizu pre nego što izbace mrežu i uhvate obrok.

Pauci Theridiosoma gemmosum su vrlo mali, pa ih nije lako pronaći. Nakon što su doneti u laboratoriju, zajedno sa grančicama na kojima će praviti mreže, komarci su zakačeni za papir, a krila su im bila slobodna da lepršaju kao da proleću pored.

Naravno, pauci su lansirali mreže kad su lepršajući komarci bili u blizini. Međutim, nakon što su snimci pažljivije pregledani, videlo se da insekti nikad nisu dodirnuli mreže isturenim prednjim nogama.

Pauci su bili sposobni da lansiraju mrežu čak i pre nego što ju je insekat dodirnuo. Pauci su takođe ispaljivali mreže kad je ispred mreže korišćena zvučna viljuška na frekvenciji koju prizvode krila komarca.

Pauci verovatno osluškuju da li se insekti približavaju i lansiraju mreže kad su komarci u dometu, a pre kontakta. Istraživači misle da pauci to osluškivanje izvode pomoću zvučno osetljivih dlačica na svojim nogama.

A koliko brzo mreže lete nakon ispaljivanja? Izračunato je da te strukture ostvaruju ubrzanje do 50g (504m/s2), dostižući brzine od skoro 1m/s da bi presrele komarca u roku od 38ms – previše brzo da bi insekat pobegao.

Takođe je primećeno da je mnogo veća verovatnoća (76%) da pauci lansiraju mrežu kad je komarac ispred mreže, u poređenju sa situacijama kad ja iza (29%). Istraživači smatraju i da pauci mogu da uporede percepciju zvuka prenesenog putem mreže sa zvučnim vibracijama koje stižu putem vazduha, što im govori da li je plen ispred ili iza mreže, kako ne bi promašili metu.

(Telegraf Nauka/Phys.org)

Video: Svečana dodela priznanja projektima građanskih naučnih istraživanja

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>