Vreme čitanja: oko 2 min.
Nokti imaju neočekivano precizne senzorne kapacitete – kao vrhovi prstiju
Vreme čitanja: oko 2 min.
Naši nokti nas toliko dobro poznaju da ponekad mogu čak govoriti o našem zdravlju. Međutim, postoji iznenađujuće mnogo onoga što mi ne znamo o njima, kao što je njihova neočekivano precizna osetljivost na najmanji dodir.
Studija je otkrila da ljudi mogu identifikovati gde je dodir izvršen na njihovim noktima sa skoro istom preciznošću kao pri identifikaciji dodira na vrhu prsta, piše Science Alert.
Radi ispitivanja senzornih kapaciteta naših noktiju putem dva eksperimenta, neuronaučnik Metju Longo sa Londonskog univerziteta je regrutovao 38 osoba starosti između 18 i 60 godina.
Od polovine dobrovoljaca je zatraženo da pokažu gde su osetili (bez gledanja) taktilni stimulus na svom prstu označavajući odgovarajuće mesto na fotografiji svog nokta ili prsta.
Od druge polovine je zatraženo da uradi isto, ali su njihovi prsti i nokti dodirnuti vlaknom, a ne štapićem.
Prvi eksperiment je izveden na srednjim prstima, a drugi na palcima.
Uspeh lokalizacije na noktu je bio generalno sličan uspehu lokalizacije na vrhu prsta – uprkos činjenici da vrhovi naših noktiju nemaju receptore za dodir. Naša koža sadrži mehanoreceptore koji reaguju na razne stimuluse, uključujući temperaturu i pritisak.
Neki receptori za pritisak su aktivirani najmanjim pritiskom, dok drugi zahtevaju jači uticaj pre slanja signala putem nerava radi ukazivanja na neko neposredno fizičko prisustvo.
Međutim, takođe možemo da lokalizujemo dodir izvršen na štap koji držimo u ruci, poput štapova koje koriste slepi ljudi. Stoga naučnici misle da bi slični mehanizmi mogli biti uključeni kod naših noktiju.
U oba slučaja, precizna lokacija stimulusa je percipirana uprkos nepostojanju taktilnih receptora u stimulisanoj površini, objašnjava Longo.
Pačinijeva telašca se nalaze u dermisu. Ovi nervni završeci detektuju obrasce vibracija širom kože, omogućavajući da razumemo taktilnu lokaciju oruđa.
Longo smatra da ovi receptori dodira možda kodiraju i senzorne informacije iz naših noktiju, iako ih nema u njihovim ležištima.
Zašto su naši nokti tako osetljivi još se ne zna sigurno, ali ova senzomotorna funkcija možda ima ulogu u izuzetnoj spretnosti naše vrste, zajedno sa ekstra osetljivošću na dodir nedavno otkrivenom oko folikula dlaka.
Biće zanimljivo takođe istražiti da li ovaj kapacitet preciznog lociranja taktilnog stimulusa postoji i kod noktiju na nožnim prstima, kaže Longo.
(Telegraf Nauka/Science Alert)
Video: Gruber: Zadovoljna sam saradnjom Srbije i SAD u oblasti nauke
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.