Naučnici identifikovali novu vrstu gmizavca starog 247 miliona godina: Imao je nepoznatu strukturu na leđima
Naučnici su identifikovali novu vrstu drevnog gmizavca starog 247 miliona godina, nazvanu Mirasaura, koja je imala upečatljivu grbu na leđima - do sada nepoznatu strukturu kože, saopštio je međunarodni istraživački tim predvođen holandskim paleontologom Stefanom Špikmanom.
Fosil je otkriven u kolekciji Državnog muzeja prirodne istorije u Štutgartu, a potiče iz kamenoloma u francuskoj Loreni, gde je iskopan 1930-ih, piše NL tajms.
Zahvaljujući CT skeniranju i analizi pigmenta, utvrđeno je da grba podseća na perje, ali nije ni perje, ni dlaka, ni krljušt, već posebna struktura kože, koja je služila za vizuelnu komunikaciju, a ne za letenje ili termoregulaciju.
Istraživanje, objavljeno u žurnalu Nature, sugeriše da je Mirasaura evoluirao odmah nakon velikog izumiranja, u vreme kada su gmizavci ispunjavali prazninu u ekosistemu. Otkriće otvara novo poglavlje u razumevanju evolucije kožnih izraslina kod kičmenjaka, ukazujući na daleko veće evolutivne mogućnosti nego što se ranije smatralo, ističu naučnici.
(Telegraf Nauka/Tanjug)
Video: Projekat o osnaživanju Romkinja iz Srbije uzor evropske naučne zajednice, osvojio Grand Prize
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.