Toliko je dobro očuvan da se vide vene na krilima: Neverovatni fosil iz jame u Nemačkoj otkrio novu vrstu

A. I.
A. I.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Spljošteno telo cvrčka staro 47 miliona godina tako je dobro utisnuto u stenu da se na raširenim krilima vide i vene. Ovo stvorenje, identifikovano kao dosad nepoznata vrsta u okviru dosad nepoznatog roda, bilo je dugo 2,65 centimetara sa rasponom krila od 6,8 centimetara.

Naučnici su ove insekte opisali koristeći ovaj fosil i još jedan, skoro isto tako dobro očuvan i sa istog lokaliteta – jame u Meselu, u Nemačkoj, piše CNN. Nazvani su Eoplatypleura messelensis.

Iako su oba fosila ostaci ženki, utvrđeno je da su mužjaci mogli da pevaju kao što to čine moderni cvrčci.

Fosili su takođe najstariji primeri „pravih“ pevajućih cvrčaka iz porodice Cicadidae, izvestili su istraživači u žurnalu Scientific Reports. Većina modernih cvrčaka pripada ovoj porodici, uključujući godišnje cvrčke koji se pojavljuju svakog leta širom sveta, kao i legla periodičnih cvrčaka crnog tela i crvenih očiju, koji se pojavljuju od maja do juna u istočnoj Severnoj Americi u ciklusima od 13 ili 17 godina. Cvrčci se nalaze na svim kontinentima osim na Antarktiku, a postoji više od 3.000 vrsta.

Fosilni zapis insekata generalno je obiman na samo nekoliko desetina lokacija, i dok su moderne vrste cvrčaka danas brojne, paleontolozi su dokumentovali samo 44 fosila porodice Cicadidae.

Najraniji definitivni fosil cvrčka koji može da „peva“ otkriven je u Montani i datira od pre 59 do 56 miliona godina, rekao je glavni autor studije dr Hui Đijang, paleontolog i istraživač sa Univerzitetu u Bonu u Nemačkoj. Njegov novopisani srodnik je najraniji pevajući cvrčak iz Evrope, rekao je Đijang za CNN.

Pošto su telesne strukture evropskih fosila bile tako dobro očuvane, naučnici su mogli da svrstaju drevnog insekta u moderno pleme cvrčaka pod nazivom Platypleurini, „koje je danas prvenstveno rasprostranjeno u tropskim i suptropskim regionima podsaharske Afrike i Azije, ali je odsutno iz Evrope“, rekao je Đijang.

Prethodna istraživanja sugerisala su da je ova loza evoluirala u Africi pre oko 30 do 25 miliona godina i odatle se raširila, objasnio je Đijang.

- Ovaj fosil pomera poznati fosilni zapis cvrčaka koji mogu da proizvode zvuk u plemenu Platypleurini za približno 20 miliona godina, ukazujući da se diversifikacija ove grupe dogodila mnogo ranije nego što se ranije pretpostavljalo - dodao je istraživač.

(Telegraf Nauka/CNN)

Video: Ova morska kornjača je jako ugrožena vrsta na našoj planeti

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>