Pravili amfibijska vozila, unapredili bezbednost u divljini, ali i parkiranje u gradu: Završen Galaksija kup

A. I.
A. I.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Unapređena bezbednost u divljini, uklanjanje nuklearnog ili ekološkog otpada, precizno pronalaženje parkinga u velikim gradovima ili sterilizacija voća i povrća za samo 30 sekundi - samo su neki od inovativnih projekata koje je Galaksija kup.

Zajednica elektrotehničkih škola Srbije (ZETŠS), u saradnji sa Nordeus fondacijom u ime Grupe za obrazovanje, Školskim centrom „Nikola Tesla“ iz Vršca i partnerima iz privrede, UniCredit Bankom i kompanijom Bosch Srbija, uspešno je realizovala deveti Galaksija kup, najveće nacionalno takmičenje elektrotehničkih škola, koje je zahvaljujući udruživanju preraslo u edukativni program. Skoro 200 mladih inovatora, tokom brojnih radionica, mentorskog rada i uz podršku svojih profesora, razvijalo je svoje tehnološke inovacije usmerene ka rešavanju realnih problema iz svakodnevnog života, industrije i ekologije, a 30 najboljih timova iz cele zemlje učestvovalo je i na finalnom događaju, održanom 28. i 29. marta 2025. u Vršcu.

U školskoj 2024/2025. godini, Galaksija kup doživeo je svoju najveću transformaciju, od takmičenja postao je višemesečni edukativni program, sa ciljem da učenici teorijska znanja povežu sa stvarnim izazovima, i uz podršku stručnjaka iz privrede i svojih profesora savladaju moderne metodologije, veštine i znanja.

Program je započeo Design Thinking treninzima za nastavnike, koje je vodio Milovan Dekić, koautor prve knjige na ovu temu na srpskom jezik i stručnjak iz Nordeusa, a nastavio se kroz regionalne radionice u Naučno-tehnološkim parkovima u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, kao i u prostorijama kompanije Mind Group u Kragujevcu. Timovi su razvijali svoje ideje u održiva, funkcionalna rešenja, mnogi od njih po prvi put.

Finalisti su prošli i obuke iz javnog nastupa i prezentovanja (kreiranja profesionalnog pitch-a), a uz podršku stručnjaka iz kompanije Bosch Srbija, timovi su podržani da na najbolji način predstave svoje projekte stručnom žiriju na finalnom događaju takmičenja.

Šampioni inovacija: Evo ko je osvojio Galaksiju!

Prvo mesto osvojili su Aleksa Zdravković i Đorđe Jovanović iz ETŠ „Nikola Tesla“ iz Niša, uz mentora profesora Predraga Šubarevića, za projekat OUTREACH, koji omogućava bolju komunikaciju u teško dostupnim područjima.

Galaksija kup Osvajači prvog mesta na devetom Galaksija kupu... Foto: Ustupljene fotografije/V. Veličković

Drugu nagradu ravnopravno su podelila dva tima - Petar Kostić iz ETŠ „Mija Stanimirović“ iz Niša, uz mentorku profesorku Ivanu Bogdanović, sa projektom NEXUS, amfibijskim vozilom za različite terene; kao i tim iz ETŠ „Mihajlo Pupin“ iz Novog Sada: Andrej Tetkić, Aleksandar Balanesko i Dimitrije Sakan, uz mentora profesora Milana Vukobrata, sa rešenjem PARKING TRACKER, pametnim sistemom za precizno pronalaženje slobodnog parking mesta u urbanim sredinama.

Treće mesto pripalo je timu iz Tehničke škole Čačak - Mateja Nicović, Kosta Adamović i Luka Jovanović, uz mentora profesora Nikole Boškovića, za rešenje Sterilizator organske hrane.

Dodeljene su i specijalne nagrade: za najbolji inovacioni potencijal nagrađen je Marko Smolović iz Prve tehničke škole u Kragujevcu, uz podršku mentora profesora Nemanje Veljovića sa projektom ENVIROBOT. Titulu „Inženjerske budućnosti“, kao potpuno ženski tim, ponele su učenice Sara Jović, Marina Bokur i Anja Vasić iz JUTŠ „Mihajlo Pupin“ Bijeljina, uz mentora profesora Milana Bobara, dok su za najmlađi tim nagrađeni Bogdan Mihajlović, Danilo Staletović i Đorđe Marković, uz mentora profesora Dejana Batanjca, iz ETŠ „Nikola Tesla“ Niš sa projektom autonomnog vozila N1.

- Poručio bih kolegama, koji planiraju da se prijave naredne godine, da je nebo granica ako odluče da idu ovim putem i da ne treba da oklevaju, da treba samo da nađu neki problem da ga reše i onda su pobedili. Odluke žirija su samo dodatna stvar - izjavio je Aleksa Zdravković, član pobedničkog tima.

Ukupan nagradni fond je iznosio više od 10.000 evra.

(Telegraf Nauka)

Video: Projekat o osnaživanju Romkinja iz Srbije uzor evropske naučne zajednice, osvojio Grand Prize

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>