17 projekata predstavljeno na sajmu inovacija „Nauka u akciji“

A. I.
A. I.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Ukupno 17 projekata predstavljeno je danas na drugom sajmu inovacija „Nauka u akciji“, koji je u Institutu za primenu nuklearne energije (INEP) okupio brojne istraživače, privrednike i predstavnike institucija, a ministar za nauku, tehnološki razvoj i inovacije Bela Balint izjavio je tom prilikom da je saradnja naučnih institucija i privrede ključ napretka.

Na sajmu su predstavljene i usluge iz tri renomirane naučne institucije – INEP-a, Instituta za hemiju, tehnologiju i metalurgiju (IHTM) i Instituta za medicinska istraživanja (IMI), a predstavljeni projekti bave se detekcijom i kontrolom alergena, kao i upotrebom biofiltera na bazi beta-glukana za uklanjanje aflatoksina iz mleka i sokova, saopštio je NALED. Neke od inovacija oslonjene su na biotehnologiju i primenu nuklearnih tehnologija u zaštiti životne sredine.

Ministar Balint je istakao da je na sajmu predstavljeno 17 izuzetnih projekata - od uređaja za praćenje disanja, preko novih metoda za proizvodnju tkanina, do inovacija u lečenju depresije i glavobolje magnetnom stimulacijom.

- Posebno me raduje istraživanje koje pokazuje da i biljke poput duvana mogu postati izvor lekova - što potvrđuje moć nauke da menja perspektive. Ovi projekti su dokaz da naša nauka ne samo da ima znanje, već i rešenja za potrebe društva i privrede - rekao je ministar.

Programska direktorka u NALED-u Jelena Bojović istakla je značaj povezivanja nauke i privrede za održivi razvoj Srbije.

- Kroz projekat „Empower Innovation“ želimo da pokažemo da domaća nauka ima šta da ponudi privredi - da imaju spremna, konkretna, tržišno orijentisana rešenja. Naš cilj je da omogućimo istraživačima da pronađu partnere u industriji, a kompanijama da kroz saradnju sa naučnim institucijama unaprede svoje proizvode i procese - objasnila je Bojović i najavila da će do kraja godine biti organizovan još jedan sajam naučnih inovacija.

Nauka u akciji Foto: TANJUG/NALED/ nr

Direktorka BIO4 Kampusa Smiljana Krivokuća navela je da je cilj ovog događaja pokretanje i unapređenje saradnje između privrede i naučno-istraživačkih institucija u okviru BIO4 Kampusa.

- Otvoreni smo da čujemo sve ljude iz privrede i industrije, da razumemo njihove izazove i potrebe i da zajedno predstavimo rešenja koja su konkurentna na nacionalnom, regionalnom, kao i na globalnom nivou - istakla je ona.

Donedavna direktorka Instituta za primenu nuklearne energije (INEP) Marija Gnjatović istakla je jedinstvenu ulogu ove institucije u razvoju dijagnostičkih testova - od imunohromatografskih i ELISA metoda za detekciju bolesti kod ljudi i životinja, preko testova za nutritivne alergije kod pasa, do inovacija u oblasti dermokozmetike zasnovanih na ekstraktu ovčije placente i polifenola.

- Tokom 65 godina postojanja realizovali smo više od 130 naučnih projekata. Danas smo jedini institut u regionu koji se bavi razvojem i proizvodnjom in vitro dijagnostičkih medicinskih sredstava, naši imunotestovi su plod domaćeg znanja i višedecenijskog istraživačkog rada - rekla je Gnjatović.

(Telegraf Nauka/Tanjug)

Video: Prirodnjački muzej dobija svoju zgradu posle 130 godina

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>