Švajcarski naučnici izumeli bateriju od pečurki: Može da napaja senzore u udaljenim regionima

A. I.
A. I.    
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Švajcarski naučnici izumeli su bateriju od pečurki, koja bi mogla da napaja senzore u udaljenim regionima te zemlje. To je saopštila Švajcarska savezna laboratorija za nauku o materijalima i tehnologiju (Empa).

Reč je o o biorazgradivoj bateriji koja koristi metabolizam dve različite vrste gljiva za proizvodnju električne energije, piše Svis info.

Kako se navodi, mehanizam funkcioniše tako što se na anodi, negativnom polu ćelije, gljivica kvasca hrani šećerom i proizvodi elektrone, a na drugoj strani ćelije, gljiva bele truleži proizvodi enzim koji hvata elektrone i vadi ih iz ćelije.

Baterija se proizvodi pomoću 3D štampača i ćelije pečuraka se mešaju u štamparsko mastilo. Ako je baterija suva, ne proizvodi struju, a aktivira se dodavanjem vode i hranljivih materija.

Naučnici navode da je cilj da učine bateriju na pečurke efikasnijom i izdržljivijom, a nastavljaju da traže druge vrste pečuraka koje su takođe pogodne za snabdevanje električnom energijom.

(Telegraf Nauka/Tanjug)

Video: Razgovor sa Gregom Gejdžom, čovekom koji zna kako naš mozak radi

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>