"Koliko često vršite veliku nuždu?" Možda je previše intimno pitanje, ali može vam spasiti život

A. R.
A. R.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Možda zvuči kao krajnje lično pitanje, ali odgovor na "Koliko često vršite veliku nuždu?" mogao bi mnogo da otkrije o vašem opštem zdravstvenom stanju.

Novo istraživanje, objavljeno u julu 2024. godine u časopisu Cell Reports Medicine, analiziralo je navike 1.425 osoba u vezi sa pražnjenjem creva i povezalo te podatke s njihovim demografskim karakteristikama, genetikom i zdravstvenim stanjem.

Pokazalo se da i prečesto i prerijetko pražnjenje creva može biti znak određenih zdravstvenih problema, dok su najzdraviji učesnici izjavili da obavljaju veliku nuždu jednom do dva puta dnevno, što istraživači nazivaju "zonom zlatne sredine".

"Ova studija pokazuje kako učestalost pražnjenja creva može da utiče na sve telesne sisteme, i kako nepravilna učestalost može predstavljati značajan faktor rizika za razvoj hroničnih bolesti", izjavio je mikrobiolog Šon Gibons sa Univerziteta u Vašingtonu, koji je bio i glavni autor rada.

"Ova saznanja mogu poslužiti za razvoj strategija za regulaciju učestalosti pražnjenja creva, čak i kod zdravih osoba, kako bi se poboljšalo opšte zdravstveno stanje", dodao je.

Istraživanje, koje je sproveo Institut za sistemsku biologiju (ISB), fokusiralo se na navike ljudi koji su generalno zdravi, bez istorije bolesti bubrega ili digestivnog trakta, poput sindroma iritabilnog creva ili Kronove bolesti. Učesnici su sami prijavili koliko često imaju stolicu, a istraživači su ih podelili u četiri kategorije:

Zatvor - 1 do 2 pražnjenja nedeljno

Niska normalna učestalost - 3 do 6 puta nedeljno

Visoka normalna učestalost - 1 do 3 puta dnevno

Dijareja - 4 ili više vodenastih stolica dnevno

Pored toga, analizirani su i krvni parametri, genetika i mikrobiološki sastav uzoraka stolice. Istraživači su zatim tražili moguće veze između učestalosti pražnjenja creva i ovih zdravstvenih markera, kao i faktora poput starosti i pola.

Generalno, osobe koje su ređe imale stolicu češće su bile žene, mlađe životne dobi i sa nižim indeksom telesne mase (BMI). Međutim, čak i kada su ti faktori uzeti u obzir, jasno su se uočavale veze između zatvora ili dijareje i zdravstvenih problema.

Kod osoba sa dijarejom, u uzorcima stolice pronađene su bakterije koje se inače nalaze u gornjem delu gastrointestinalnog trakta, dok su njihovi krvni uzorci pokazali prisustvo markera oštećenja jetre.

Kod onih sa retkim pražnjenjem creva, zabeležen je povišen nivo bakterija koje razgrađuju proteine, proces koji u slučaju zatvora može dovesti do stvaranja toksina.

"Ako stolica predugo ostane u crevima, bakterije potroše svu dostupnu vlaknastu hranu koju normalno fermentišu u korisne masne kiseline kratkog lanca. Kada toga više nema, prelaze na fermentaciju proteina, što stvara toksične materije koje ulaze u krvotok", objašnjava bioinženjer ISB-a Johanes Džonson-Martinez.

Kod ovih osoba u krvi je pronađen povišen nivo indoksil-sulfata, metabolita koji je proizvod fermentacije proteina i koji može štetno uticati na bubrege, što istraživači smatraju mogućim dokazom uzročne veze između učestalosti pražnjenja creva i zdravlja.

Ipak, postoji nada da se navike mogu promeniti, a time i zdravstveno stanje. Ispitanici iz "zlatne sredine" izjavili su da konzumiraju više vlakana, piju više vode i redovno vežbaju. Njihovi uzorci stolice pokazali su visok nivo bakterija koje fermentišu vlakna, što se povezuje sa dobrim zdravljem creva.

Naravno, svako se s vremena na vreme nađe na jednoj ili drugoj krajnosti, posle stomačnih infekcija ili preteranog unosa sira, recimo. Međutim, ova studija se fokusirala na svakodnevne rutine i ukazuje na to da naša verzija "normalnog" možda sadrži važne naznake o našem zdravlju koje nismo primetili.

(Telegraf.rs)

Video: Snimak oluje na Ledinama

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>