70% mladih sa produženim kovidom oporavi se u roku od dve godine

D. M.
D. M.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Većina mladih kojima je povrđen produženi kovid tri meseca nakon pozitivnog PCR testa oporavila se u roku od 24 meseca.

Deca i mladi sa produženim kovidom (CLoCK) je najveća longitudinalna kohortna studija na svetu o produženom kovidu kod dece.

Istraživači predvođeni profesorima Terensom Stivensonom i Roz Šafran iz Instituta za dečje zdravlje Londonskog univerzitetskog koledža (UCL) pitali su mlade ljude starosti 11-17 godina o njihovom zdravlju tri, šest, 12 i 24 meseca nakon PCR testa za kovid obavljenog između septembra 2020. i marta 2021. Takođe su zatražili od njih da se sete simptoma koje su imali u vreme testiranja.

U februaru 2022, istraživači su objavili definiciju produženog kovida koja je uključivala mladu osobu sa više od jednog simptoma (kao što su umor, problemi sa spavanjem, kratkoća daha ili glavobolje) zajedno sa problemima u pogledu pokretljivosti, brige o sebi, obavljanja redovnih aktivnosti, prisustva bola/nelagodnosti ili osećanja zabrinutosti ili tuge.

Tu definiciju su upotrebili u novoj studiji, koja je ispitivala podatke od 12.632 mlade osobe koje su uradile PCR test za SARS-CoV-2 (virus koji izaziva kovid-19). Otkriveno je da oko 25-30% mladih zadovoljava definiciju produženog kovida 24 meseca nakon inicijalnog PCR testa.

Od ukupno 12.632 mlade osobe, 943 su bile pozitivne na testu prilikom prvog kontakta i dale su odgovore u svakom predviđenom vremenu – tri, šest, 12 i 24 meseca nakon prvobitnog testa.

Od ove 943 mlade osobe, 233 su zadovoljavale definiciju produženog kovida tri meseca nakon inicijalnog pozitivnog testa. Posle šest meseci, 135 je i dalje zadovoljavalo datu definiciju. Posle 12 meseci, taj broj je opao na 94.

Međutim, samo 68 od 943 dece i mladih osoba (7,2%) je i dalje zadovoljavalo definiciju produženog kovida posle 24 meseca od inicijalnog pozitivnog testa.

To znači da su se 24 meseca nakon potvrđene kovid infekcije 165 od 233 mlade osobe (70%) – koje su imale produženi kovid tri meseca nakon infekcije i dale informacije u svakom predviđenom istraživačkom trenutku – oporavile. Međutim, 68 mladih osoba od 233 (30%) nije.

Stariji tinejdžeri i najsiromašniji su imali manje šanse za oporavak. Takođe je bilo primetno da su ženske osobe imale skoro dvaput veće šanse nego muške da i dalje zadovoljavaju definiciju produženog kovida 24 meseca nakon inicijalnog testa.

Međutim, istraživači kažu da nisu procenjivali menstruaciju i neke simptome (poput glavobolje i umora) kao deo predmenstrualnog sindroma imajući u vidu veliki udeo ženskih osoba.

Vođa studije, profesor Terens Stivenson kaže: „Rezultati pokazuju da se od tinejdžera koji su zadovoljavali našu istraživačku definiciju produženog kovida tri meseca nakon pozitivnog testa na kovid većina oporavila posle dve godine. To je dobra vest, ali nameravamo da dalje istražujemo u cilju boljeg razumevanja zašto se 68 tinejdžera nije oporavilo“.

CLoCK je velika studija koju finansiraju Nacionalni institut za istraživanje zdravlja (NIHR) i Organizacija za istraživanja i inovacije Ujedinjenog Kraljevstva (UKRI) radi boljeg razumevanja uzroka, simptoma i tretmana dugoročnijih efekata kovida-19 kod ljudi kojima nije bilo toliko loše da bi bili hospitalizovani.

Ograničenja studije

Simptomi koje su učesnici prijavili prilikom testiranja su podložni pristrasnosti sećanja pošto su prijavljeni u vreme prvog kontakta sa CLoCK studijom. Međutim, simptomi posle tri, šest, 12 i 24 meseci su prijavljeni kad su doživljavani.

Od 31.012 dece i mladih osoba pozvanih da ispune upitnik 24 meseca nakon PCR testa, 12.632 osobe su se odazvale, tako da je to samoizabrana grupa koja može uneti pristrasnost u rezultate.

PCR testovi su urađeni pre nego što su delta i omikron varijante postale dominantne, tako da nalazi možda ne reflektuju dugoročne efekte tih varijanti.

Deca i mlade osobe su samoprijavljivale svoje simptome. U nekim slučajevima, poput kratkoće daha, možda je trebalo izvesti medicinske razgovore u neposrednom fizičkom prisustvu. Međutim, to nije bilo izvodljivo ili praktično.

Važno je istaći da se studija prvenstveno fokusira na decu i mlade ljude u Engleskoj i da nalazi možda nisu direktno primenljivi na druge populacije ili zemlje sa drugačijim zdravstvenim sistemima, stopama vakcinacije i demografijom.

(Telegraf Nauka/UCL)

Video: Svečana dodela priznanja projektima građanskih naučnih istraživanja

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>