• 0

Vreme čitanja: oko 2 min.

Rak i autoimune bolesti mogao bi da leči ili spreči jedan protein: Otkriće naučnika daje nadu

Vreme čitanja: oko 2 min.

Uključivanjem i isključivanjem proteina DECTIN-1, koji štiti od gljivičnih infekcija, mogao bi da se bira način reagovanja imunosistema

  • 0
Imunosistem Foto: Olena Ivanova / Panthermedia / Profimedia

Protein u imunosistemu programiran da štiti telo od gljivičnih infekcija takođe je odgovoran za pogoršanje nekih autoimunih bolesti poput sindroma iritabilnih creva, dijabetesa tipa 1, ekcema i drugih hroničnih oboljenja, pokazalo je novo istraživanje naučnika sa Nacionalnog univerziteta Australije. Ovo otkriće, objavljeno u Science Advances, moglo bi da utre put stvaranju novih i efikasnijih lekova bez teških neželjenih efekata postojećih tretmana.

Naučnici su otkrili do sada nepoznatu funkciju proteina, poznatog kao DECTIN-1, koji u prigušenom stanju ograničava proizvodnju T-ćelija ili takozvanih ćelija čuvara u imunosistemu.

Ove ćelije su ključne u sprečavanju autoimunih bolesti jer potiskuju efekte hiperaktivnog imunosistema, koji može biti ekstremno opasan ako se ne reguliše na pravi način.

Imunosistem štiti telo od infekcija, ali u ekstremnim slučajevima postane preaktivan i pokreće odbrambeni sistem tela da se bori protiv sebe samog, piše MedicalXpress.

- Kada se to dogodi, imunosistem pogrešno prepoznaje zdrave ćelije kao pretnju, što dovodi do napada na telo i pokreće autoimunu bolest. Iako protein DECTIN-1 pomaže u borbi protiv gljivičniih infekcija, u svom prigušenom stanju takođe su odgovorne za pogoršanje teških autoimunih bolesti. Ukoliko shvatimo kako i zašto prigušena verzija ovog proteina izaziva autoimune bolesti kod pacijenata, bićemo korak bliže razvijanju efikasnih lekova i ponuditi novu nadu za više od milion Australijanaca koji pate od neke autoimune bolesti – rekla je dr Sintija Turnbul sa Nacionalnog univerziteta Australije.

Naučnici veruju da mogu da kontrolišu imunosistem ako uključuju i isključuju protein DECTIN-1.

- Uključivanje proteina smanjilo bi intenzitet odbrane imunosistema, što bi moglo da se koristi za lečenje autoimunih bolesti. S druge strane, isključivanje proteina moglo bi da pojača intenzitet imunosistema i pojača odbramneni mehanizam da leči potpuno drugi tip bolesti – rekla je prof. Karola Vinuesa sa Instituta Frensis Krik.

Dr Turnbul misli da sve to znači da bi DECTIN-1 mogao da ima ključnu ulogu u lečenju raka.

- Ćelije raka mogu da se maskiraju otpuštanjem pojedinih proteina i hemikalija u telo, što ih u suštini čini nevidljivim za prirodnu odbranu imunosistema. Mislimo da bi korišćenje lekova za isključivanje proteina DECTIN-1, u kombinaciji sa postojećim terapijama, mogli da aktiviramo imunosistem i pomognemo mu da identifikuje i napadne kancerogene ćelije – rekla je ona.

(Telegraf Nauka/MedicalXpress)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>