Kina pravi sazvežđe AI superkompjutera u svemiru: Prvi delovi već su lansirani u orbitu

   
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Kina je lansirala prvi deo jata satelita koji će biti deo sazvežđa superkompjutera sa veštačkom inteligencijom (AI) u svemiru. Lansiranih 12 satelita predstavlja samo početak planiranog sazvežđa od 2.800 satelita.

Ovi sateliti, kojima upravljaju ADA Sapce i Laboratorija Žeđijang, jednog dana činiče Kompjutersko sazvežđe „Tri tela“, satelitsku mrežu koja će obrađivati podatke u svemiru, piše LiveScience.

Ovi sateliti deo su plana Kine da smanji zavisnost od kompjutera na Zemlji. Umesto toga, sateliti će koristiti hladnoću vakuuma svemira za hlađenje sistema koji će imati sposobnost izvođenja 1.000.000.000.000.000.000 operacija po sekundi, saopštila je kineska vlada.

- Pravo je vreme da razmislimo o tome kako da postavimo veštačku inteligenciju u svemir, a ne samo u vaš laptop ili mobilni telefon. Svemir je ponovo postao granica za razmišljanje o tome šta možemo da uradimo u narednih 10, 20 ili 50 godina – rekao je Vang Đijan, direktor Laboratorije Žeđijan, na tehnološkoj konferenciji u Makau.

Bilo da se sateliti koriste za GPS sisteme, klimatske senzore, teleskope, vremensku prognozu ili komunikaciju, mnoge organizacije se sve više oslanjaju na posmatranja koja vrše letelice u orbiti. Ali ovi sirovi podaci moraju se obraditi na Zemlji, što znači da su ograničeni propusnim opsegom za prenos i uskim vremenskim prozorima u kojima se mogu slati dok sateliti prolaze iznad zemaljskih stanica, što znači da se mnogo podataka gubi.

Da bi prevazišle ovo ograničenje, kompanije su počele da dizajniraju satelite sposobne za obradu podataka pre nego što se podaci pošalju na Zemlju.

Kompjutersko sazvežđe naziv je dobilo po problemu tri tela, koji je formulisao Isak njutn, a koji je inspirisao popularni kineski naučnofantastični roman Lijua Cisina „Problem tri tela“.

(Telegraf Nauka/LiveScience)

Video: Sonda Parker ponovo dodirnula Sunce

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>