
Misteriozni mehanizam zovu najstarijim računarom na svetu: Kompjuterska simulacija pokazala nešto iznenađujuće
Mehanizam sa Antikitere pronađen je u olupini antičkog broda 1901. i od tad je misterija za istoričare i arheologe.
Dok ga jedni zovu najstarijim računarom na svetu, sigurno je da je u pitanju jedan od najčudnijih artefakata iz antičkog doba. Zbog toga je tim fizičara sa Nacionalnog univerziteta u Mar del Plati uradio kompjutersku simulaciju čuvenog mehanizma sa Antikitere i otkrio nešto iznenađujuće – da bi greške u izradi toliko često dovodile do zaglavljivanja uređaja da bi bio skoro neupotrebljiv.
Argentinski fizičari Estaban Zigeti i Gustavo Arenas na preprint server arXiv postavili su studiju u kojoj opisuju simulaciju i šta je ona pokazala, piše Phys.org.
- Mehanizam sa Antikitere zasnovan je na kompleksnom sistemu međusobno povezanih zupčanika. Nedavne analize naglasile su uticaj trouglastih zuba i nepreciznosti u izradi na njegov rad. Ova studija kombinuje Alan Torndikovo analitičko rešenje za neuniformno kretanje koje izazivaju trouglasti zubi sa modelom greške Majka Edmundsa. Razvili smo program koji simulira ponašanje mehanizma, uključujući varijacije sa oba modela. Kako je uticaj ovih varijacija spekulativan, naše rezultate treba tumačiti sa rezervom – naveli su oni u studiji koja još nije prošla stručnu recenziju.
Kako dodaju, njihova otkrića pokazuju da bi sami zubi dovodili do zanemarljive greške, ali da je problem u greškama u proizvodnji.
- Ili mehanizam nikad nije stvarno funkcionisao ili su stvarne greške bile manje. Iako se čini neverovatnim da bi neko napravio ovako kompleksan, ali nefunkcionalan uređaj, postoje jaki razlozi da se ispita da li Edmundove vrednosti tačno oslikavaju originalne greške mehanizma – napisali su autori studije.
(Telegraf Nauka/Phys.org)
Video: Posetili smo „najstariju piramidu na svetu“
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.