Napravljen solarni uređaj koji „hvata“ ugljen-dioksid i pretvara ga u gorivo za kola i avione

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Istraživači su razvili reaktor koji uzima ugljen-dioksid iz vazduha i pretvara ga u održivo gorivo. Za ceo proces kao izvor energije koristi sunčevu svetlost.

Istraživači sa Univerziteta u Kembridžu kažu da bi njihov reaktor mogao da se koristi za proizvodnju goriva za automobile i avione, kao i za mnoge hemijske i farmaceutske proizvode. Takođe bi mogao da se koristi za proizvodnju goriva na udaljenim lokacijama ili van mreže, saopštio je Univerzitet u Kembridžu.

Za razliku od većine tehnologija za „hvatanje“ ugljenika, reaktor koji su razvili istraživači iz Kembridža ne zahteva energiju zasnovanu na fosilnim gorivima, niti transport i skladištenje ugljen-dioksida, već umesto toga pretvara atmosferski CO2 u nešto korisno koristeći sunčevu svetlost. Studija o ovom izumu objavljena je u žurnalu Nature Energy.

Hvatanje i skladištenje ugljenika (CCS) navodi se kao moguće rešenje za klimatsku krizu. Međutim, ne misle svi da je to pravo rešenje.

- CCS pruža izgovor da se nastavi sa korišćenjem fosilnih goriva, što je i izazvalo klimatsku krizu. To nije kružni proces, već se CO2, u najboljem slučaju, skladišti pod zemljom na neodređeno vreme, gde nikome nije od koristi – rekao je profesor Ervin Rajzner, vođa istraživanja.

- Šta ako bismo, umesto da pumpamo ugljen dioksid pod zemlju, od njega napravili nešto korisno? CO2 je štetan gas sa efektom staklene bašte, ali se takođe može pretvoriti u korisne hemikalije bez doprinosa globalnom zagrevanju – rekao je dr Sajan Kar, jedan od autora i član Odeljenja za hemiju Univerziteta u Kembridžu.

Fokus Rajznerove istraživačke grupe je razvoj uređaja koji pretvaraju otpad, vodu i vazduh u praktična goriva i hemikalije. Ovi uređaji crpe inspiraciju iz fotosinteze: procesa kojim biljke pretvaraju sunčevu svetlost u hranu. Uređaji ne koriste nikakvu spoljašnju energiju: nema kablova, nema baterija – sve što im treba je snaga sunca.

Uređaj, solarni protočni reaktor, koristi specijalizovane filtere za hvatanje CO2 iz vazduha noću, poput sunđera koji upija vodu. Kada izađe sunce, sunčeva svetlost zagreva zarobljeni CO2, apsorbujući infracrveno zračenje, a poluprovodnički prah apsorbuje ultraljubičasto zračenje da bi započeo hemijsku reakciju koja pretvara zarobljeni CO2 u solarni singas. Ogledalo na reaktoru koncentriše sunčevu svetlost, čineći proces efikasnijim.

Istraživači trenutno rade na pretvaranju solarnog singasa u tečna goriva, koja bi se mogla koristiti za pogon automobila, aviona i još mnogo toga – bez dodavanja više CO2 u atmosferu.

(Telegraf Nauka/University of Cambridge)

Video: Prirodnjački muzej dobija svoju zgradu posle 130 godina

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>