Vreme čitanja: oko 1 min.
Inženjeri razvijaju tehniku detekcije „nanožarišta“ u elektronici radi produženja roka trajanja
Vreme čitanja: oko 1 min.
Kad se elektronski uređaji kao laptopovi ili pametni telefoni previše zagreju, oni u suštini trpe problem transfera toplote u nanorazmerama. Utvrđivanje izvora tog problema može biti kao pronalaženje igle u plastu sena.
„Gradivne komponente naše savremene elektronike su tranzistori sa nanoodlikama, tako da prvi korak u shvatanju koji delovi se pregrevaju jeste pravljenje detaljne temperaturne mape“, kaže Andrea Pikel sa Odeljenja za mehanički inženjering Ročesterskog univerziteta.
Radi toga je potrebno nešto sa rezolucijom u nanorazmerama. Postojeće tehnike optičke termometrije nisu pogodne jer imaju fundamentalna ograničenja u pogledu prostorne rezolucije, piše TechXplore.
Zbog toga su inženjeri kreirali novi pristup pomoću fluorescentne mikroskopije sa optičkom superrezolucijom za biološko snimanje, čiji autori su dobili Nobelovu nagradu za hemiju. U novoj studiji, istraživači mapiraju transfer toplote putem liminescentnih nanočestica.
Nanoseći visokoaktivne nanočestice na površinu uređaja, postigli su termometriju supervisoke rezolucije na distanci od 10 milimetara, što je veoma daleko u svetu superrezolucije – tehnike biološkog snimanja obično funkcionišu na distanci manjoj od jednog milimetra.
„Naše potrebe su mnogo drugačije jer biolozi posmatraju ćelije i materijale na bazi vode“, kaže Pikel.
Ovaj rad demonstrira tehniku koristeći strukturu električne grejalice sa oštrim temperaturnim gradijentima, ali proizvođači mogu upotrebiti metod za unapređenje širokog dijapazona električnih komponenti.
U cilju daljeg poboljšanja, istraživači se nadaju da će smanjiti snagu lasera i usavršiti metode nanošenja slojeva nanočestica na uređaje.
(Telegraf Nauka/TechXplore)
Video: Gruber: Zadovoljna sam saradnjom Srbije i SAD u oblasti nauke
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.