
Šok otkriće lovca na blago: Tvrdi da je pronašao lokaciju Prvog nikejskog sabora, traži sumanutu cifru
Lovac na blago iz Burse, Mustafa Ujsal, tvrdi da je pronašao podzemni grad u okrugu Orhangazi, za koji tvrdi da je prava lokacija Prvog nikejskog sabora, za koji se tradicionalno veruje da se održao u današnjem gradu Izniku u Turskoj. Ujsal, koji je godinama držao svoje otkriće u tajnosti, sada zahteva 50 miliona dolara da bi otkrio tačnu lokaciju ovog navodnog arheološkog nalazišta.
Ujsal, koji se okrenuo lovu na blago nakon penzionisanja, izjavio je da su ga iskopavanja dovela do značajnog otkrića: podzemnog grada sa grobljem sarkofaga i zamršenim simbolima koji krase njegove dugačke hodnike. Naglasio je važnost ovog otkrića za hrišćanski svet, nagoveštavajući da bi ono moglo da promeni istorijsko razumevanje Prvog sabora, koji je sazvan 325. godine nove ere kako bi se pozabavio kritičnim teološkim sporovima unutar ranog hrišćanstva.
Prvi Nikejski sabor bio je prekretnica u hrišćanskoj istoriji, sazvao ga je car Konstantin Veliki kako bi ujedinio brzo rastuću hrišćansku zajednicu i rešio teološke sporove koji su pretili da je podele.
Sabor je sazvan sa ciljem da razreši kontroverzu izazvanu učenjem Arija, sveštenika iz Aleksandrije, koji je tvrdio da je Hristos stvoren u vremenu od Boga i da nije prevečni Sin Božji, ravan po suštini Bogu Ocu.
Ovo učenje je izazvalo veliku zabunu i podelu unutar Crkve, jer je dovodilo u pitanje samu prirodu Hristove božanstvenosti, što je od suštinskog značaja za razumevanje spasenja u hrišćanskoj veri. Ako Hristos nije jednak Bogu, onda njegova sposobnost da donese spasenje i iskupljenje za grehe čovečanstva postaje upitna.
Sabor je na kraju doneo Nikejski simvol vere, potvrđujući jednosuštnost Sina sa Ocem i osuđujući arijanizam kao jeretički.Kanonizovano je i bezgrešno začeće Isusa Hrista i kaže se da je "rođen, ne stvoren", čime se tvrdi da on nije samo stvorenje, dovedeno u postojanje ni iz čega, već istinski Sin Božiji, doveden u postojanje "iz suštine Oca" i da je "jednosuštan sa Ocem".
"Pronašao sam podzemni grad u kome je održan Sabor", rekao je Ujsal u izjavi za novinsku agenciju Ihlas (IHA).
"Unutra se nalaze statue Marije i Isusa Hrista, 12 oltara koji ih okružuju i sarkofag sahrane princeze Niken nasuprot njemu." Ako se potvrde, njegove tvrdnje bi mogle imati duboke implikacije na istorijske nauke i versko nasleđe.
Ujsal je izrazio želju da turska vlada pomogne u otkrivanju ovog lokaliteta, tvrdeći da bi to moglo značajno da podstakne ekonomiju zemlje kroz turizam.
"Moj zahtev od države je da se ovo mesto otkrije i tako revitalizuje turska ekonomija", naglasio je Ujsal.
"Ako se ovi zahtevi ispune, možemo ovo mesto učiniti turističkom atrakcijom uz pomoć sopstvenih sredstava države u roku od tri ili šest meseci."
Dalje je objasnio potencijalnu vrednost lokaliteta, tvrdeći da bi ono moglo predstavljati rezervu od 150 milijardi dolara, ne računajući antikvitete i istorijske artefakte koji se mogu pronaći unutra. Ujsalovo insistiranje na ceni od 50 miliona dolara za lokaciju izazvalo je zaprepašćenje, podstičući diskusije o etici monetizacije arheoloških otkrića.
Prvi nikejski sabor nije se samo bavio teološkim sporovima, već je postavio i važne presedane za upravljanje crkvom i disciplinu. Utvrdio je jedinstveni datum za Uskrs, osiguravajući da hrišćani slave ovaj ključni događaj u Hristovom životu istog dana. Odluke sabora pomogle su učvršćivanju autoriteta biskupa i postavile temelje za buduću strukturu Crkve.
Kako se vesti o Ujsalovim tvrdnjama šire, arheološka zajednica i istoričari pažljivo prate. Ako se potvrdi, ovo otkriće bi ne samo moglo da promeni narativ koji okružuje Prvi nikejski sabor, već i da istakne kontinuiranu potragu za razumevanjem bogate tapiserije rane hrišćanske istorije. Svet čeka dalji razvoj događaja u vezi sa ovom intrigantnom pričom, koja bi mogla da premosti prošlost i sadašnjost na neočekivane načine.
(Telegraf.rs/RTS)
Video: Prvi snimak džinovske lignje
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.