„Đavolji novac“ iskopan na njivi: Tu je nekad bilo mesto za obožavanje paganskih bogova

   
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Mesto obožavanja paganskih bogova iz ranog srednjeg veka otkriveno je u holandskom selu Hezingenu. U blizini je iskopan i „đavolji novac“ - tri riznice zlatnika i srebrnjaka posvećene paganskim bogovima.

Pomoću detektora za metal prvobitno je na jednom polju kraj Hezingena pronađena zakopana riznica zlatnika iz vremena Merovinga. Nekih 170 metara na zapadu pronađena su još tri nalazišta, a u njima je bio takozvani đavolji novac ili diobolgeldæ, navodi se u studiji objavljenoj u Medieval Archaeology.

Na jednoj lokaciji nađen je jedan zlatnik, na drugom 24 zlatnika (što celih, što izlomljenih), kao i zlatni privezak i srebrna minđuša, na trećem zlatnici i mali privezak. Na svim tim mestima bilo je i srebrnjaka.

Kako navodi Phys.org, opisi iz tog vremena navode da su stanovnici ovih oblasti, narodi germanskog porekla, morali da se odreknu paganskih bogova i da prestanu da im nude „đavolji novac“ na mestima obožavanja. Postojanje, tog novca ipak pokazuje da praksa nije odmah nestala.

- Misionari poput Plehelmusa i Lebujnusa poznati su po radu u tim regionima oko 760. i tada su osvećene prve crkve. Mesta obožavanja paganskih bogova najverovatnije je koristila lokalna elita kako bi pokazala svoj status – rekao je dr Jan-Vilem de Kort, arheolog Agencije za kulturno nasleđe Holandije.

On navodi da su stanovnici bili Germani, da se tradicionalno to smatra saksonskom teritorijom, ali da lokalno stanovništvo sebe možda nije smatralo Saksoncima (Sasima).

- To je više termin koji su koristili stranci da opišu pagane – rekao je De Kort za LiveScience.

Lokalci su jedno vreme služili u pomoćnim jedinicama rimske vojske, ali u 6. i 7. Rimljana već vekovima nije bilo tu, navodi se. Kojim bogovima je novac posvećen nije poznato, ali se zna da su poštovali Votana i druge germanske bogove.

(Telegraf Nauka/Phys.org/LiveScience)

Video: Posetili smo „najstariju piramidu na svetu“

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>