![Blago sa aerodroma Blago sa aerodroma](https://xdn.tf.rs/2025/02/05/profimedia-0415298955x-670x447.webp)
„Svi u timu su mislili da se šalim“: Veteran RAF-a pronašao pravo blago, bilo zakopano na čuvenom aerodromu
Delovi keltske kočije stare oko 2.000 godina, koje su otkrili vojnici i veterani britanskog Kraljevskog ratnog vazduhoplovstva (RAF-a) na ostrvu Anglsiju, proglašeni su blagom. Ovi predmeti iz gvozdenog doba iskopani su na čuvenom aerodromu korišćenom u vreme Drugog svetskog rata biće darovani Nacionalnom muzeju Velsa, saopštila je Vlada Velike Britanije.
Blago je otkriveno tokom arheoloških iskopavanja u aprilu 2024, koje je predvodila Odbrambena infrastrukturna organizacija (DIO). U njima su učestvovali i vojnici i veterani Operacije Najtingejl, inicijative za brigu o fizičkom i mentalnom zdravlju sadašnjih i bivših vojnika.
- Operacija Najtingejl je inovativan i nagrađivan program koji konstantno pokazuje kakve koristi arheologija može imati za vojnike i veterane. Čestitam svima koji su učestvovali u iskopavanjima i došli do ovog uzbudljivog otkrića. Njihov vredni rad otkriva prošlost i čuva našu istoriju za buduće generacije – rekao je u saopštenju Alister Karns, sekretar za veterane i narod pri Ministarstvu odbrane Britanije.
Veruje se da je ovo otkriće deo takozvane riznice Lin Kerig Bah, koja je zakopana ispod aerodoma RAF-a korišćenog i za američke bombardere upravo u vreme rata. To je najveća riznica iz gvozdenog doba, sadrži više od 150 predmeta od bronze i gvožđa nastalih između 300. pre nove ere i 100. godine nove ere.
Najnovije blago čine delovi keltske kočije - karike - i konjske uzde.
- Ovo otkriće je ekstremno uzbudljivo za sve. Cela ova riznica je ima veliki nacionalni značaj za Vels i Ujedinjeno Kraljevstvo. Otkriće je potvrdilo sumnje ranijih arheologa da ima još mnogo toga da se nađe ovde – rekao je Ričard Osgud, arheolog pri DIO.
Pronalazač karike keltske kočije Dejvid Ulke, penzionisani komandant eskadrile, rekao je da su bili obavešteni šta otprilike mogu da nađu.
- Čim sam video predmet, pretpostavio sam da je to karika iz gvozdenog doba. Svi u timu su mislili da se šalim, ali su onda shvatili da sam za našao nešto posebno. Reči ne mogu da opišu kako sam se osećao, bilo je to divno iskustvo – rekao je on.
Adam Gvilt, kustos praistorije u Nacionalnom muzeju Velsa, rekao je da je neverovatno pomisliti da su ovi predmeti stari 2.000 godina tako kompletni i dobro očuvani.
(Telegraf Nauka/GOV.UK)
Video: Posetili smo „najstariju piramidu na svetu“
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.