Da li je rešena tajna najmisterioznijeg i najčuvenijeg megalita?
Stounhendž, namisteriozniji i najčuveniji megalitski spomenik Velike Britanije, možda izgrađen da ujedini rano stanovništvo ovog ostrva, mnogo pre nego što je uspostabljeno bilo kakvo kraljevstvo na tim prostorima, sugeriše nova studija.
Geološka analiza je otkrila da je kamenje doneto u ravnicu Solsberi u Viltširu sa krajnjeg severa, zapada i juga ostrva pre skoro 5.000 godina, preneo je Skaj njuz.
Napor potreban da se prebaci kamenje stotinama kilometara samo sa primitivnim alatima mora da znači da je ono imalo ujedinjujuću svrhu, prema istraživanju objavljenom u časopisu Archaeology International.
- Činjenica da svo njegovo kamenje potiče iz udaljenih regiona, što ga čini jedinstvenim među preko 900 kamenih krugova u Britaniji, sugeriše da je (Stounhendž) možda imao i političku, ali i versku svrhu kao spomenik ujedinjenja za narode Britanije, slaveći njihovu večnu vezu sa svojim precima i kosmosom - rekao je profesor Majk Parker Pirson, vodeći istraživač i arheolog na Univerzitetskom koledžu u Londonu.
Nedavna istraživanja oltarskog kamena teškog šest tona, koji se nalazi unutar kruga, dala su novi uvid u tajanstveni spomenik. Tim sa Univerziteta Aberistvit pokazao je da dolazi iz severoistočne Škotske, a ne iz zapadnog Velsa, kako se ranije mislilo.
Otkriće bi moglo da objasni zašto oltarska stena postavljena horizontalno, ima sličnosti sa 'ležećim' kamenim krugovima koji se nalaze samo u tom delu Škotske.
- Sličnosti u arhitekturi i materijalnoj kulturi između oblasti Stounhendž i severne Škotske sada imaju više smisla - rekao je Parker Pirson.
Veruje se da su se drevni poljoprivrednici iz cele zemlje okupljali u blizini Stounhendža na gozbi povodom zimskog solsticija 21. decembra, kada dani ponovo počinju da se produžavaju.
(Telegraf Nauka/Tanjug)
Video: Arheološko nalazište u Novom Sadu: Pronađeno groblje iz 11. veka
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.