Vreme čitanja: oko 1 min.
Spektakularno otkriće u drevnoj nekropoli: Idin grob sakriven u oknu dubokom 14 metara, ukrasi su neverovatni
Vreme čitanja: oko 1 min.
U kovčezima bili drvena figura, bodež, faraonski znaci i hrana
Grobnica sveštenice boginje Hator po imenu Idi otkrivena je u nekropoli u Asjutu, u Egiptu, nakon 20 godina iskopavanja i terenskog rada. Ulaz u ovaj deo ogromne grobnice napravljene oko 1880. godine pre nove ere do sada je bio nepristupačan, pa je ovo arheološko otkriće spektakularno, saopštio je Slobodni univerzitet Berlina.
Neverovatan grobpronašao je tim istraživača koje je predvodio Johem Kal, profesor Slobodnog univerziteta Berlina.
Idi je bila sveštenica boginje Hator, majke ili supruge Horusa, i nosila je titulu „gospodarica kuće“, što ukazuje na to da je poticala iz ugledne porodice. Njen grob se nalazi u bočnoj prostoriji u vertikalnom oknu oko 14 metara duboko u grobnici njenog oca i nomarha (regionalnog guvernera) Đefajhapija I.
Iako je grob bio pljačkan u antičkom periodu, većina pogrebnih darova ostala je netaknuta, navodi se u saopštenju.
Među najuzbudljivijim otkrićima su dva detaljno ukrašena kovčega napravljena od uvezenog drveta. Jedan kovčeg bio je u drugom, većem, a na oba su slike i tekst koji opisuju putovanje preminulih u pogrebni život. Na slikama ima mnogo više detalja nego na drugim predmetima iz tog vremena.
Tekst u grobu je veoma bogat i pruža naučnicima novi pogled na poziciju žena i prenos znanja u Starom Egiptu.
U grobu su pronađeni drvena figura, bodež, faraonski simboli i hrana. U jednom kovčegu nalazile su se i posude sa vitalnim organima izvađenim tokom procesa sahrane – jetra, slezina, pluća i creva. Ostaci Idine odeće i njenih kostiju, koje su uništili pljačkaši, pružaju dosta podataka o njenom životu i zdravlju. Prema ispitivanjima, idi je imala oko 40 godina kad je preminula.
Idin otac bio je obožavan u antičkim vremenima i njegova grobnica je deo tradicije Egipta više od 2.000 godina jer je urezana u steni, visoka je 11 metara, duboka 28 i široka 70 metara. Ima veoma detaljne slike i zapise na zidovima.
(Telegraf Nauka/FU Berlin)
Video: Prirodnjački muzej dobija svoju zgradu posle 130 godina
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.