Vreme čitanja: oko 1 min.
Ostaci drevne večere su i dalje u selu iz bronzanog doba
Vreme čitanja: oko 1 min.
Svaki drevni predmet priča neku priču.
Kad istraživači skinu prašinu sa nekog predmeta tokom iskopavanja, otvori se novi prozor u prošlost. Svaki pronađeni objekat je mali trag koji često vodi do veće enigme koja traži rešenje.
Na primer, građevinski radnici su nedavno pronašli skoro 2.000 godina staru statuu tokom izgradnje parkinga u Ujedinjenom Kraljevstvu. Prvo je jedan od njih pronašao mermernu glavu neke rimske dame, a dve nedelje kasnije se ostatak biste pojavio u blizini.
Međutim, kako je statua, koju je u 1700-im verovatno kupio deveti erl Eksitera za svoje seosko imanje Berli, završilo zakopano napolju?
Ove istorijske veze omogućavaju nam da razumemo ljude koji su živeli pre više hiljada godina. A ponekad čitavo mesto može biti zamrznuto u vremenu, drastično menjajući način na koji shvatamo svakodnevni život od pre više vekova.
Mast Farm je bilo razvijeno selo u bronzanom dobu, postavljeno na stubove iznad reke u istočnoj Engleskoj. Izgorelo je pre 2.850 godina – samo devet meseci nakon što je izgrađeno.
To mesto, nazvano „Britanska Pompeja“, sačuvalo je retke informacije koje otkrivaju novi, manje hijerarhijski izgled društva u bronzanom dobu. Iskopavanje je obavljeno 2016.
Opsežno istraživanje u blizini Piterboroa otkrilo je izuzetno dobro očuvane deliće života, uključujući kašiku ostavljenu u polupojedenoj činiji kaše, zajedno sa drugim artefaktima kao što su drvene kofe i keramika.
„Jedna od tih kofa je sa donje strane imala mnogo tragova sečenja, tako da znamo da su ljudi u toj kuhinji iz bronzanog doba, kad bi im zatrebala improvizovana daska za sečenje, samo obrnuli kofu“, kaže Kris Vejkfild, arheolog sa Kembričkog univerziteta.
(Telegraf Nauka/CNN/Yahoo)
Video: Gruber: Zadovoljna sam saradnjom Srbije i SAD u oblasti nauke
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.