• 0
 ≫ 

Vreme čitanja: oko 3 min.

Đak mislio da je iskopao krompir, ali bila je to 4.000 godina stara egipatska skulptura

 ≫ 

Vreme čitanja: oko 3 min.

Nacionalni muzej Škotske ima kolekciju od 18 artefakata iz Starog Egipta otkrivenih između 1952. i 1984. Istraživači rešili deo misterije neprocenjivih predmeta

  • 0
Egipatske skulpture iz Škotske Prvo otkriće... Foto: Ustupljene fotografije/National Museums Scotland

Učenik iz Škotske kažnjen je da na njivi iskopava krompire, ali dok je izvlačio povrće iz zemlje nabasao je na nešto mnogo vrednije – oko 4.000 godina staru egipatsku skulpturu. Ovo „remek-delo egipatske umetnosti“ bilo je prvo od 18 artefakata otkrivenih na imanju Melvilove kuće u Fajfu tokom godina, a istraživači su tek sada uspeli da shvate kako je ova značajna kolekcija Nacionalnog muzeja Škotske uopšte stigla do Ostrva, piše LiveScience.

Svi predmeti otkriveni su na imanju Melvilove kuće, sagrađene 1697. po naređenju prvog erla od Melvila. Tokom Drugog svetskog rata na ovom imanju bio je smeštaj za vojnike, a nakon toga je postala škola.

Privatna škola na imanju

- Tokom 1952. Melvilova kuća postala je privatna škola Dalhausi Kasl. Te godine, dečak koji je za kaznu bio prinuđen da iskopava krompir na njivi, iskopao je statuu od crvenog peščara iz vremena 12. dinastije Starog Egipta, za koju je prvobitno mislio da je krompir. Nju je preuzeo Muzej - navodi se na sajtu Muzeja i nastavlja:

- Tokom 1966. egipatska bronzana statueta Apisa pronađena je kada je dečak tokom preskakanja kozlića sleteo na statuetu, koja je izvirila iz zemlje. Nastavnik koji je držao čak, inače isti dečak koji je 14 godina ranije iskopao statuu, odmah je odneo u Muzej na identifikaciju.

- Tokom 1984. dr Elizabet Goring bila je novi kustos Nacionalnog muzeja Škotske kada je grupa tinejdžera donela predmet na identifikaciju. Bronzanu figuricu muškarca, takođe iz doba Starog Egipta, otkrilo je dečak koristeći detektor metara, u vreme kada je ova škola već postala državna – objašnjava se na sajtu Muzeja.

Svima je bilo jasno da su tri predmeta povezana, ali niko nije shvatao kako su egipatski predmeti završili u Britaniji. Kasnije je otkriveno još njih, poput figurice Izide sa sinom Horusom do Horusovog oka.

- Iskopavanja i istraživanja predmeta iz Melvilove kuće bila su najneobičniji projekat moje arheološke karijere i oduševljena sam što ću otkriti priču do kraja. Otkriće drevnih egipatskih predmeta u Fajfu je potpuno neočekivano, pa naknadna istraživanja porekla donela su neverovatnu priču, ali u kojoj i dalje ima misterija koje možda nikad nećemo rešiti - rekla je dr Goring.

Naslednik imanja u Egiptu

Jedan od mogućih odgovora na pitanja o poreklu predmeta je da ih je Aleksander Lesli-Melvil, lord Balgoni, (1831-1857), naslednik imanja, doneo kada je posetio Egipat 1856. sa svoje dve sestre. Tu zemlju je posetio po nalogu lekara, kako bi se oporavio od bolesti koju je dobio tokom Krimskog rata, ali mu se zdravlje dodatno pogoršalo, pa je umro godinu dana kasnije od tuberkuloze.

To je bilo vreme kada su prodavci po Egiptu na veliko nudili razne artefakte, pa moguće da su ih oni tad kupili.

Lord Balgoni Aleksander Lesli-Melvil, lord Balgoni, tokom Krimskog rata... Foto: Wikipedia

- Ovo je fascinantna kolekcija, koju još značajnijom čini upravo misterija porekla. Otkriće egipatskih artefakata zakopanih u Škotskoj više od 100 godina daje dokaze o nivou trgovine antikvitetima u 19. veku – rekla je dr Margaret Mejtland, glavni kustos zbirke antičkog Sredozemlja u Nacionalnom muzeju Škotske.

Reč je o jedinim drevnim egipatskim predmetima otkrivenim u Škotskoj. Na platformi Iks, nekadašnjem Tviteru, već su se pojavili ljudi koji navode da su svi staroegipatski artefakti prebačeni u Evropu pod misterioznim okolnostima u stvari ukradeni ili oteti i da je neophodno da se vrate u Egipat.

(Telegraf Nauka/LiveScience/NMS)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>