Sekira stara 200.000 godina pronađena u Saudijskoj Arabiji
Kur (Al-Mabijat) se nalazi blizu sela Mugeira, oko 20 kilometara južno od savremenog naselja Al-Ula. Ima istorijski značaj u pogledu ranih islanskih perioda i jedna je od više bitnih lokacija na Arabijskom poluostrvu koja skriva mnoštvo tajni i tehnika i istorijskih vrednosti, piše ArkeoNews.
Ta arheološka lokacija obuhvata veliku površinu i uključuje nekoliko otvorenih iskopina iz prethodnih arheoloških kampanja, kao i nekoliko otkrivenih arhitektonskih elemenata poput deonica gradskih zidina. Vidljivi ostaci uključuju razne arhitektonske elemente, od kojih je većina napravljena od zemljanih materijala, cigle i kamena.
Poznata je kao Deira (Grad). Unutar grada se nalaze drevne istorijski značajne zgrade, džamije i pijace, stare oko sedam vekova. Nastala je znatno pre islama, ali je napredak i rast doživela između 800 i 1.100 godine.
Snažno drevno oruđe, napravljeno od bazaltnog kamena i veliko 51,3 centimetra, pokazuje obeležja korišćenja za komadanje ili sečenje. Pronalazak tog ručnog klina smatra se transformativnim poglavljem u istoriji čovečanstva na Arabijskom poluostrvu i dalje.
(Telegraf Nauka/ArkeoNews)
Video: Svečana dodela priznanja projektima građanskih naučnih istraživanja
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mile
Znači i tada se čovek sekiro
Podelite komentar
Brk
Ispala nekom Srbinu....
Podelite komentar
Lucky
Kako su datirali starost kamena???Nek odaju tu tajnu i ostalim arheolozima jer oni se bas muce da datiraju cak i slozene gradjevine koje sem kamena nemaju ni jedan drugi materijal.Inace klinaste komade kamena mozete naci svuda! Do duse kad mogu germansticki istoricari da pisu gluposti,zasto onda ne bi i arapski!
Podelite komentar