Da li je ovo trik milijardera ili prvoaprilska šala? Naučnici zbunjeni vestima o jedinstvenoj misiji Fram2
Milijarder Čun Vang i njegov trio astronauta početnika trenutno kruže oko Zemlje na prilično jedinstvenoj misiji. Kako su najavili, oni sprovode „nekoliko neobičnih eksperimenata koji će unaprediti svemirska istraživanja“. Međutim, stručnjaci su skeptični – dok se jedni pitaju šta uopšte može da se izvede za samo nekoliko dana, drugi smatraju da je misija „samo tik iznad trika“, a treći da su mislili da je lansiranje prvoaprilska šala.
Čun Vang, malteški investitor u kriptovalute, i norveška rediteljka Janike Mikelsen, nemački istraživač robotike i polarni naučnik Rabea Roge i australijski avanturista Erik Filips poleteli su u orbitu iz Svemirskog centra Kenedi na Floridi 31. marta po lokalnom vremenu, piše LiveScience.
Kako je najavljeno, oni će tokom misije nazvane Fram2, što je omaž norveškom brodu Fram kojim su ispitivani Arktik i Antarktik, prvi preleteti oba pola naše planete i izvešće 22 naučna eksperimenta. Nalaze se u kapsuli Crew Dragon „Resilience“ kompanije SpejsEks Ilona Maska koju je zakupio Vang.
- Sa istim pionirskim duhom prvih polarnih istraživača, mi želimo da donesemo nove podatke i znanje o dugoročnim ciljevima svemirskih istraživanja. Projekti na ovoj misiiji pripremiće ljude za buduće misije – poručio je Vang u saopštenju.
Uprkos bombastičnim najavama, naučnici nisu oduševljeni.
- Ovo je privatna misija, pa moraju da kažu da ima nešto jedinstveno i uzbudljivo u njoj. Zanimljivo je da niko ranije nije napravio pravu polarnu orbitu i odlično je što će to izvesti privatna kompanija. Misija Fram2 je tek tik iznad običnog trika, ali nije ni revolucionarna misija – rekao je za CNN dr Kristofer Kombs, dekan Koledža inženjeringa i integrisanog dizajna Univerziteta Teksasa u San Antoniju.
Još kritičniji je dr Džon Prusing, profesor vazduhoplovnog inženjerstva na Univerzitetu Ilinoisa Urbana-Šampejn.
- Nema ničeg jedinstvenog u polarnoj orbiti, preteruje se sa pričom o naučnom otkriću. Kada se spremalo lansiranje letelice, mislio sam da je u pitanju prvoaprilska šala jer se desilo 1. aprila po univerzalnom vremenu – rekao je on za CNN.
Fijona Tomson, istraživačica specijalizovana za svemirsku etiku sa Univerziteta Daram, za LiveScience je rekla da ju je zbunila marketinška pompa.
- Mislim da ne razumem namere onih u kapsuli, ali ni to kako njihove veštine i zanimanja mogu da se koriste za eksperimente koje bi trebalo da sprovode. Tvrdnja da će otvoriti svemir je preterivanje jer je ovo prilika samo za privilegovane i elitu – rekla je ona.
Najveći problem je, dodaje, što će pokušati da izvedu previše eksperimenata odjednom, a oni neće trajati dovoljno dugo da bi se prikupili bilo kakvi relevantni podaci.
(Telegraf Nauka/LiveScience/CNN)