Okeani ključaju, ima tragova metana i ugljen-dioksida: Otkriven vodeni svet udaljen 70 svetlosnih godina

A. I.
Vreme čitanja: oko 1 min.

Grupa naučnika razmatra da li je moguće postojanje života na planeti nazvanoj TOI-270d, koju je otkrio teleskop Džejms Veb, drugi to osporavaju

Ilustracija: Michael Piepgras / Panthermedia / Profimedia

Astronomi su posmatrali udaljenu planetu koja bi mogla da bude prekrivena dubokim okeanima, preneo je Gardijan. Opservacije, koje je načinio svemirski teleskop Džejms Veb (JWST), otkrile su vodenu paru i hemijski potpis metana i ugljen-dioksida u atmosferi egzoplanete.

Planeta je dvaput veća od Zemlje i nalazi se na oko 70 svetlosnih godina udaljenosti od nas.

Ovakva hemijska mešavina je u skladu sa vodenim svetom gde bi okean pokrivao celu površinu i atmosferom bogatom vodonikom, smatraju istraživači sa Univerziteta u Kembridžu.

- Okean bi mogao da bude topao, u njemu je 100 stepeni ili više. Na visokom atmosferskom pritisku, ovako topao okean bi mogao da bude tečan, ali se ne zna da li bi mogao da podržava život - rekao je profesor Niku Madhusudan, koji je bio na čelu analize.

Ovakav zaključak je objavljen u žurnalu Astronomy and astrophysics letters, ali ga je osporio kanadski tim, koji je napravio dodatne opservacije iste egzoplanete, poznate kao TOI-270d. Oni su utvrdili da postoje iste atmosferske hemikalije, ali sumnjaju da je planeta isuviše topla za tečnu vodu, jer kažu da je temperatura oko 4.000 stepeni.

(Telegraf Nauka/Tanjug)