Nova vrsta iguanodonta identifikovana u Španiji

Vreme čitanja: oko 1 min.

Novi rod i vrstu dinosaurusa iguanodontian ornithopod pod imenom Calvarius rapidus opisao je dvojac paleontologa sa Autonomnog univeziteta u Barseloni.

Calvarius rapidus je živeo na Ibero-armorikanskom ostrvu, koje su činili delovi sadašnje Francuske, Španije i Portugalije, a koje je bilo najveće i najzapadnije ostrvo Evropskog arhipelaga.

Ta vrsta je postojala tokom poslednjih 100.000 godina pre kraja Krede.

Bio je to jedan od poslednjih neavijanskih dinosaurusa, koji su izumrli tokom masovne ekstinkcije krajem Krede, piše Sci.News.

„Ornitopodi čine grupu koja predstavlja jednu od evoluciono najuspešnijih radijacija kičmenjaka u Mezozoiku“, kažu paleontolozi Albert Prijeto-Makrez i Albert Seljes.

„Ovi boljojedi su naseljavali svaki kontinent i ostavili bogato fosilno svedočanstvo u rasponu od srednje Jure do najkasnije Krede“.

„Jedna od glavnih evolucionih tendencija tokom evolucije ornitopoda jeste progresivno povećanje u veličini tela“.

„Na primer, najraniji ornitopodi su bili relativno mali (1-2 metra dugački), lako građeni, dvonožni trkači“.

„Sa evolucijom iguanodonta, i naročito hadrosauriforma, ornitopodi su doživeli desetostruko povećanje telesne dužine, i povećanje telesne mase od barem 300 puta“.

Relativno malo telo Calvarius rapidusa, zajedno sa morfološkim atributima metatarzalnih kostiju i izvedenom prilagođenošću za trčanje, ukazuju na evolucionu i možda ekološku konvergenciju sa dalekim rođacima iz grupa neiguanodonta i rano-divergentnih iguanodontskih ornitopoda“, kažu istraživači.

Izolovana i veoma modifikovana četvrta metatarzalna kost Calvarius rapidusa pronađena je 2019. u Talarn formaciji u Španiji.

Fosil je sa lokacije Masija de Ramon u severozapadnoj Kataloniji.

Po analogiji sa izduženim metatarzalnim kostima lako građenih, telesno malih trkačkih ornitopoda, verovatno je i Calvarius rapidus bio sposoban za brzo kretanje.

„To se slaže sa defirencijalnom distribucjom intezivnog koštanog remodeliranja u IV metatarzalnoj kosti, verovatno zbog biomehaničkog stresa nastalog tokom brzog kretanja zadnjih ugova“, kažu autori.

„Nasuprot drugim regionima sveta tokom najkasnije Krede, gde su ekološki prostor telesno malih trkačkih biljojeda predstavljali neiguanodonti i nehadrosauriformi, na Ibero-armorikanskom ostrvu kasne Krede Evropskog arhipelaga taj prostor su zauzimali stirakosternani, podgrupa iguanodontskih ornitopoda“.

Calvarius rapidus bi takođe mogao biti još jedan slučaj endemizma u ostrvskoj terestrijalnoj sredini.

(Telegraf Nauka/Sci.News)