Arheološka tajna otkrivena u dolini Dunava

Vreme čitanja: oko 1 min.

Arheološka tajna otkrivena je u dolini Dunava – istraživači su prvi put uspeli da dokažu postojanje rimskih mostobrana na austrijskom tlu. To je saopštila Austrijska akademija nauka.

Ovo otkriće, navodi se, dokaz je važnosti Ćilibarskog puta, trgovinske rute koja je vodila od Baltika preko Karnunta do Rimskog carstva, i pruža nove detalje o rimskoj odbrani duž Dunava.

- I danas vidljivi zidovi na mestu poznatom kao „suvi zamak“ ispitivani su od 1850. Proučavanjem pečata na ciglama, pretpostavljeno je da je reč o ostacima utvrđenog rimskom mostobrana – rekao je u saopštenju Kristijan Gugl, arheolog Austrijske akademije nauka.

Šta su to utvrđeni mostobrani? Utvrđenja građena uglavnom sa suprotne strane reke i cilj izgradnje bio je nadzor prelaska strateški važnih prelaza. Iz ovih logora, rimske trupe bile su sposobne da prate i prelaz preko reke i okruženje Dunava. Ovakve građevine bile su posebno važne na Dunavskom limesu.

Tokom istraživanja pronađene su dobro očuvane strukture zidova. Posebno je impresivno, navodi se, što su na nekim mestima visine zida bile 2,65 metara.

Utvrđeno je da je mostobran građen u dve faze, prva oko 170. ili 180. godine, u vreme imperatora Marka Aurelija i jačanja granice od napada Germana, druga oko 260. godine, u vreme imperatora Galijena. Ipak, gubitkom značaja Karnunta broj trupa je smanjen.

Među arheološkim nalazima su cigle, oznake XIV i XV legije, novčići, keramika…

- Sve to pokazuje veliki strateški značaj Karnunta u rimskom vojnom sistemu i donosi nova saznanja o bezbednosti na linji sever-jug – rekao je Edvard Polhamer, arheolog i naučni direktor Arheološkog parka Karnunt.

(Telegraf Nauka/OEAW)