Rešena misterija Đavolje crkve? Naučnice otkrile tajnu pećine iz koje magovi prizivaju svet duhova

Vreme čitanja: oko 2 min.

Finske istraživačice ispitale zvučne karakteristike pećine Pirunkirko, za koju se veruje da služi za kontakt sa drugim svetom

Pirunkirko ili Đavolja crkva... Foto: Esa Hiltula / Alamy / Alamy / Profimedia

Nacionalni park Koli u istočnoj Finskoj mesto je na kome se nalazi poznata, 34 metara duga pećina poznata kao Pirunkirko ili, u prevodu, Đavolja crkva. U tradiciji, ova pećina bila je mesto na kojem su se okupljali lokalni magovi kako bi prizivali svet duhova, navodi Phys.org. I danas, ovo mesto i danas posećuju pripadnici šamanskog pokreta, koji organizuju udaranje bubnjeva u pećini.

U novoj studiji, objavljenoj u Open Archaeology, arheološkinja sa Univerziteta u Helsinkiju Rita Rejnio i kulturološkinja sa Univerziteta istočne Finske Elina Hitenen-Ng istraživale su akustiku Đavolje crkve i ispitale da li akustična svojstva mogu da objasne verovanja povezana sa njom, kao i zašto je ova misteriozna pećina izabrana za mesto izvođenja rituala.

One su otkrile specifičan fenomen rezonance koji pojašava i produžuje zvuk na specijalnoj frekvenciji. Ovaj fenomen mogao je značajno da utiče na verovanja i iskustva povezana sa pećinom.

Razgovor sa Đavolom

Naučnice su preispitale istorijske arhive i utvrdile da je nekoliko dobro poznatih magova i iscelitelja delovalo u oblasti Koli. Najpoznatiji od tih magova bio je muškarac poznat kao Kinolajnen, nekad nazivan i Tosavajnen, i on je koristio Đavolju crkvu za magične rituale.

- Prema folkloru, Kinolajnen bi odveo pacijente u „crkvu“ da razgovaraju sa Đavolom o uzrocima i lekovima za njihove bolesti. Ovaj ritual lečenja često je podrazumevao dranje, snažno udaranje nogom o tlo, pucanje i lupanje – rekla je Rejnio.

Elina Hitenen-Ng razgovarala je sa šamanistima koji koriste Đavolju crkvu za rituale i posmatrala ih. Oni veruju da postoji posebna energija u pećini, dodaje.

- Moderni šamani su rekli u intervjuu da bubnjanje u zadnjem delu pećine otvara nove horizonte – objašnjava ona.

Rejnio kaže da akustična merenja sprovedena u zadnjem delu pećine, koji nalikuje hodniku sa glatkim zidovima, pokazuju jak fenomen rezonance. Fenomen izaziva talas između glatkih paralelnih zidova, što stvara zvuk na prirodnoj frekvenciji pećine od 231 herca i omogućuje da se on čuje sekund nakon oštrih impulsa poput tapšanja ili bubnjanja.

Tonovi na frekvenciji oko 231 herca pojačavaju se i produžuju u pećini.

- Snimili smo šamana i otkrili da oni ponavljaju vokalizovane tonove na frekvenciji od 231 herca, što onda pojačava i produžuje zvuk – rekle su naučnice.

Redak fenomen

Rezonanca je čest fenomen u građevinama, ali je redak u prirodi jer glatki, čvrsti zidovi retko mogu da se vide. Zbog toga naučnice veruju da je ovaj prirodni fenomen, gotovo nepojmljiv za ljude koji su tu živeli pre nekoliko vekova, dovodio do toga da misle da je reč o nečem onozemaljskom.

- Tamo gde istraživač čuje rezonancu, ljudi od pre nekoliko vekova su mislili da osećaju prisustvo prizvanih duhova, a šaman izvanrednu energiju, svako u skladu sa sopstvenim shvatanjima – navele su naučnice.

(Telegraf Nauka/Phys.org)