Sovjetska letelica pala na Zemlju posle više od pola veka: Stanica Kosmos-482 srušila se u Indijski okean

N. S.
N. S.    ≫   
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Svemirska letelica iz sovjetske ere Kosmos-482, lansirana pre više od pola veka sa destinacijom ka planeti Veneri, vratila se na Zemlju. Ušla je u guste slojeve atmosfere i pala u Indijski okean, saopštila je danas ruska svemirska agencija Roskosmos.

Letelica, poznata kao Kosmos 482, lansirana je 1972. godine kao deo sovjetskog programa za istraživanje Venere, ali je zbog kvara na raketi-nosaču ostala zarobljena u Zemljinoj orbiti. Od tada je ovaj svemirski objekat ostao u orbiti sve dok konačno nije ponovo ušao u atmosferu u ranim jutarnjim časovima u petak.

"Prema proračunima stručnjaka iz „JSC CNII Maš” (deo Roskosmosa), stanica je ušla u guste slojeve atmosfere u 9.24 sati po moskovskom vremenu, 560 kilometara zapadno od Srednjeg Andamanskog ostrva, i pala je u Indijski okean zapadno od Džakarte", navodi se u saopštenju, prenosi Interfaks.

Prema državnoj korporaciji, spuštanje stanice je kontrolisao Automatizovani sistem upozoravanja na opasne situacije u bliskom svemiru.

Sovjetska automatska stanica "Kosmos-482" lansirana je u martu 1972. godine ka Veneri. Zbog abnormalnog rada pojačivača, nije ušla u međuplanetarnu putanju i ostala je u visokoj eliptičnoj Zemljinoj orbiti.

Vremenom je stanica počela da se približava Zemlji zbog trenja sa gornjim slojevima atmosfere.

Prečnik stanice je oko metar, a težina je manja od 500 kilograma. Pres služba Roskosmosa je 7. maja saopštila za Interfaks da je verovatnoća oštećenja od pada stanice izuzetno mala,

Ostali delovi letelice raspali su se i pali tokom prethodnih decenija, ali je ovaj poslednji ostatak najduže ostao u orbiti, završivši svoje putovanje na misteriozan način iznad Zemlje.

Prema međunarodnim sporazumima Ujedinjenih nacija, svaki preživeli deo pripada Ruskoj Federaciji kao naslednici Sovjetskog Saveza.

Ovo je još jedan podsetnik da svemirski otpad predstavlja stvaran i stalan problem za Zemlju, dok napušteni objekti u orbiti nastavljaju da padaju nepredvidivo, čak i decenijama nakon lansiranja.

(Telegraf Nauka)

Video: Prvi snimak džinovske lignje

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>