Španska kompanija predstavila navigacioni sistem za Mesec

A. I.
A. I.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Španska tehnološka kompanija GMV predstavila je navigacioni sistem sličan GPS-u za Mesec, koji ima za cilj da misije na Mesec učini jednostavnim kao vožnju po gradu pomoću aplikacija kao što su Google Maps ili Waze.

Projekat, nazvan LUPIN, deo je programa Evropske svemirske agencije za testiranje novih tehnika pozicioniranja, navigacije i merenja vremena, jer interesovanje za istraživanje lunarne površine ponovo raste, bilo da su u pitanju naučna istraživanja, potencijalne mogućnosti eksploatacije ruda ili čak budući turizam, prenosi Rojters.

- Ovim softverom približavamo prisustvo Evropljana na Mesecu i potencijalno, ovo bi bila odskočna daska ka istraživanju Marsa ili ljudskom prisustvu na Marsu - rekao je direktor projekta Stiven Kej.

Nova tehnologija testirana je u vanzemaljskim pejzažima Fuerteventure, jednog od Kanarskih ostrva u Španiji, gde je GMV sproveo terenska ispitivanja prototipa u delu Zemlje koji donekle podseća na površinu Meseca. Korišćenjem signala sličnih GPS-u sa satelita koji orbitiraju oko Meseca, LUPIN bi omogućio roverima i astronautima da u realnom vremenu precizno odrede svoju lokaciju na Mesecu.

Trenutno je navigacija po najvećem prirodnom satelitu Zemlje otežana, jer letelice na njegovoj površini moraju da se oslanjaju na složene proračune i podatke koji se prenose sa Zemlje što nije ni brzo ni precizno. Komunikacija zavisi od direktne vidljivosti ili korišćenja satelita za prenos signala u lunarnom orbiti, koji stvaraju zone komunikativnih senki i vremenska kašnjenja koja otežavaju donošenje odluka u trenutku, saopštila je GMV.

Otkako je Kina početkom 21. veka postala treća zemlja na svetu, posle SSSR i SAD, koja je poslala sondu na lunarnu površinu Mesec je postao centar nove svemirske trke. Od tada su letelice na Zemljin satelit spustile i Indija, SAD i Japan, dok je ruski pokušaj završen eksplozijom. Mesec je bio centar svemirske trke šezdesetih godina, kada su i SSSR i SAD pokušavale da spuste ljudsku posadu na lunarnu površinu. Trka je završena američkom pobedom – Nil Armstrong i Baz Oldrin osvojili su Mesec 21. jula 1969. Poslednja ljudska posada napustila je lunarnu površinu još 1972, ali sada i Amerika i Kina nameravaju da pre kraja decenije pošalju istraživače na Mesec.

(Telegraf Nauka/Tanjug)

Video: Sonda Parker ponovo dodirnula Sunce

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>