ESA lansirala satelit za merenje ugljenika u svetskim šumama

A. I.
A. I.    
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Evropska svemirska agencija (ESA) uspešno je lansirala prvi satelit namenjen preciznom merenju količine ugljenika u svetskim šumama, koristeći specijalni radarski sistem koji prodire kroz krošnje i omogućava uvid u unutrašnjost šumskih ekosistema.

Satelit, nazvan "Biomasa", lansiran je iz baze ESA u Kuru, u Francuskoj Gvajani, i koristi radar sa dugim talasnim dužinama, što omogućava otkrivanje grana i stabala skrivenih ispod krošnji, za razliku od postojećih radara koji registruju samo površinu, piše BBC.

- Želimo da ispitamo ove šume iznutra. Prvi put ćemo imati precizne podatke o tome koliko ugljenika se nalazi u Amazonu, Kongu i Indoneziji - rekao je profesor Džon Remedios iz Nacionalnog centra za osmatranje Zemlje, koji je predložio misiju ESA.

Satelit je težak 1,2 tone i koristi metodologiju sličnu CT skeniranju, snimajući šume u "slojevima" tokom više preleta.

Profesor Met Dizni sa Univerziteta u Londonu istakao je da su dosadašnja merenja bila veoma ograničena i zasnovana na ručnim procenama pojedinačnih stabala, što ne može da obuhvati više od 1,5 triliona stabala na tropskim prostorima.

- Sateliti su jedini način da se obezbedi dosledno i sveobuhvatno merenje - rekao je on.

Satelit je razvijen u Velikoj Britaniji, a ideju je prvi predstavio profesor Šon Kuegan sa Univerziteta u Šefildu. Izgradnja reflektora antene poverena je američkoj firmi "L3Harris Technologies", specijalizovanoj za velike, sklopive strukture koje Evropa trenutno ne proizvodi.

Tim očekuje da prve karte biomase budu spremne u roku od šest meseci, dok će podaci o količini uskladištenog i izgubljenog ugljenika kroz krčenje šuma biti prikupljani tokom narednih pet godina. Zbog upotrebe dužeg radarskog talasa, satelit će moći da prodre kroz oblake i pruži neprekidne i uporedive podatke tokom godina.

(Telegraf Nauka/Tanjug)

Video: Sonda Parker ponovo dodirnula Sunce

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>