Šanse da nas pogodi „ubica gradova“ opet skočile: Najopasniji asteroid juri ka Zemlji, biće sakriven do 2028.

   ≫   
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Šansa da će asteroid 2024 YR4, zbog veličine nazvan i „ubica gradova“, pogoditi Zemlju u decembru 2032. ponovo je skočila – ovog puta sa 2,2 na 2,6 odsto, navodi se na sajtu CNEOS pri američkoj agenciji NASA.

Asteriod koji juri ka našoj planeti otkriven je 25. decembra 2024. Veruje se da je njegov prečnik 54 metra i da postoji mogućnost da prilikom udara otpusti energiju jednaku eksploziji 7,7 megatona dinamita, što je dovoljno da uništi jedan grad, piše New Scientist. Postoje i druge procene, koje se kreću od 40 do 80 metara.

- To što su šanse za udar skočile u odnosu na prošlu nedelju, ne znači da će se taj trend nastaviti – rekao je za New Scientist Hju Luis sa Univerziteta u Sautemptonu.

Ipak, pošto će 2024 YR4 biti sakriven iza Sunca nakon aprila, dalje procene biće teške. Pretpostavke su da će ponovo biti vidljiv sa Zemlje tek 2028.

- Način na koji se ove šanse udara proračunavaju zasnovane su na procenama putanje i pozicije Zemlje kada joj asteroid priđe. One postaju preciznije kako imamo više podataka. Većina putanja pokazuje da će promašiti, ali ima i nekih koje pokazuju da će nas pogoditi. Ako se trend nastavi, potrebno je napraviti prognozu gde će pogoditi Zemlju. Oko 70 odsto naše planete pokriva voda, a od prestalog kopna 33 odsto je pustinja. Pitanje će biti: Da li mislite da imate sreće? - rekao je za Science Media Center Martin Vard, profesor astroomije Univerziteta Daram.

At the moment, mansion-sized Asteroid 2024-YR4 has a one-in-fifty chance of hitting Earth in the next eight years. Now might be a bad time to reduce spending on Science. Just sayin’.[image or embed]
— Neil deGrasse Tyson (@neildegrassetyson.com) February 15, 2025 at 4:27 AM

Deni Stigs, profesor astronomije na Univerzitetu u Vorviku, rekao je da se prati mnogo asteroida, ali da ovaj nije bio poznat od ranije.

- Ovaj asteroid identifikovan je u decembru 2024, kada je bio blizu nas, kada je bio osvetljen i kretao se brzo. Rutina je da se prati putanja i da se vidi da li postoji opasnost od udari u Zemlju. Skoro uvek je odgovor da nema opasnosti. Ovog puta nije, i još ne možemo potpuno da odbacimo tu mogućnost. To je retkost, jer je prošlo mnogo godina otkako je postojao ovaj nivo verovatnoće udara – objasnio je on za Science Media Center.

Zemlja je, dodao je, veoma mala meta u Sunčevom sistemu.

- Asteroid prođe između Zemlje i Meseca, što je veoma blizu u kosmičkim terminima, u proseku jednom mesečno. Poslednji put se to dogodilo 4. februara 2025. Posmatranje asteroida koji se približava je kao gledanje snukera, do poslednjeg trenutka ne znaš da li će kugla da upadne ili ne. Zato ima mnogo neizvesnosti. Trebalo bi naglasiti da je veličina asteroida 2024 YR4 između 40 i 70 metara, što je samo tri puta veće od asteroida koji je pogodio Rusiju 2013. Iako je bilo štete tada, uključujući mnogo slomljenih prozora, nije bilo mrtvih – rekao je dr Daren Baskil, profesor fizike i astronomije sa Univerziteta u Saseksu.

Dr Džejms Odonahju, naučnik sa Univerziteta u Redingu, kaže da je posebno važno odrediti tačnu veličinu asteroida.

Nasa upgrades chances of asteroid 2024 YR4 hitting Earth in disaster event[image or embed]
— The Independent (@the-independent.com) February 18, 2025 at 1:51 PM

- Asteroid prečnika 80 metara udario bi 8 puta jače nego onaj od 40 metara. Da bismo imali pravo poređenje, asteroid od 40 metara udario bi u zemlju energijom od nekoliko megatona dinamita, što je uporedivo sa nuklearnom bojevom glavom, a asteroid od 90 metara bi udario jačinom od 50 megatona, što je skoro jednako kao Car bomba, najjača nuklearna bomba ikad detonirana – rekao je on za Science Media Center.

Međunarodna astronomska unija (IAU) proglasila je ovaj asteroid nivoom 3 na Torinskoj skali opasnosti od udara, što ga čini jedinim čiji nivo je trenutno iznad 0 i tek drugim za koji je postojalo više od 1 odsto verovatnoće da će pogoditi našu planetu. Postoji mala verovatnoća i da bi mogao da udari u Mesec.

(Telegraf Nauka/CNEOS/New Scientist/Science Media Center)

Video: Euklidove slike svemira

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>