„Neolunarno staklo“ biće ključ života na Mesecu? Neverovatna ideja japanskih naučnika

A. I.
A. I.    
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Japanski univerzitet Kjoto i građevinska kompanija Kadžima zajedno učestvuju u razvoju lunarnog staništa sposobnog da generiše veštačku gravitaciju, što bi omogućilo ljudima da žive na Mesecu u uslovima sličnim onima na Zemlji, javila je agencija Kjodo.

Univerzitet Kjoto i korporacija Kadžima planiraju da do 2030. godine konstruišu prototip „neolunarnog stakla“ - paraboloidne strukture koja generiše gravitaciju kroz rotaciju.

Očekuje se da će ova tehnologija razjasniti nedoumice u pogledu zabrinutosti zbog štetnih efekata produženog izlaganja mikrogravitaciji na ljudsko telo, uključujući gubitak kostiju i mišića.

- Ovaj projekat zahteva značajan tehnološki iskorak, ali mi želimo da ga postignemo i otvorimo put svemirskim kolonijama - rekao je član tima Josuke Jamašiki, profesor naprednih integrisanih studija o sposobnosti ljudi za preživljavanje na Univerzitetu Kjoto.

Struktura „lunarnog stakla“ će biti prečnika oko 200 metara i visoka 400 metara, a moći će da primi do 10.000 ljudi. U okviru projekta, koji je započet u tekućoj fiskalnoj godini, prvo će biti izrađeni modeli zamišljenog projekta, kao i kompjuterske simulacije.

Model „lunarnog stakla“ razmere 1:2000 predstavljen je kada su Univerzitet Kjoto i Kadžima najavili početak zajedničkog istraživanja ranije ovog meseca. Oni su sproveli i simulacije, koje pokazuju ponašanje objekata pod veštačkom gravitacijom.

(Telegraf Nauka/Tanjug)

Video: Vasiljević: Reč je o nekropoli bjelobrdske kulture

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>