Vreme čitanja: oko 2 min.
Otkrivena tajna nepokretnog leda na polarnim kapama Marsa
Vreme čitanja: oko 2 min.
Istraživanje otkriva zašto se led na Marsu ne kreće kao na Zemlji, i šta to znači za naše razumevanje Crvene planete
Od vremena kada su prvi istraživači posmatrali Marsove polarne ledene kape, pa do danas, Mars je intrigirao naučnike svojim jedinstvenim osobinama. Naime, iako su očekivali da će polarni led na Marsu pokazati slične karakteristike kao i na Zemlji, nova istraživanja pokazuju da to nije slučaj, piše Phys.org.
Decenijama je trajala debata o tome zašto se led ne kreće onako kako bi se očekivalo, sve dok nova studija vođena od strane Isaka Smita, višeg naučnika Instituta za planetarna istraživanja, nije ponudila značajno otkriće.
Polarne kape Marsa, koje se prostiru preko 1.000 km na marsovskim polovima, složene su strukture koje sadrže slojeve različitih materijala, slično kao "Oreo" kolačići.
- Slojevi su slični pravljenju Oreo kolačića - tvrdi slojevi sa mekanim slojevima u sredini. Ako složite dovoljno keksa jedan na drugi i pritisnete, doći će do nekog kretanja, ali ne toliko brzo kao da imate mešavinu mrvica i krema Orea - rekao je Smit.
Dugo se smatralo da bi led na Marsu trebao da se pomera brzinama od nekoliko centimetara godišnje, što bi trebalo biti vidljivo na modernim slikama visoke rezolucije. Međutim, ništa od toga nije primećeno, što je izazvalo frustraciju u istraživačkoj zajednici. Smitova studija analizirala je četiri različite hipoteze, uključujući da je led previše hladan za kretanje, prisustvo nečistoća koje ga usporavaju, homogeni sastav materijala koji usporava kretanje, i konačno, ideju da su slojevi načinjeni tako da sprečavaju merljivo kretanje.
Matematički modeli pokazali su da samo poslednja hipoteza, o slojevitoj strukturi koja blokira kretanje, odgovara nedostatku vidljivog kretanja leda.
- Model sa slojevima može usporiti kretanje za nekoliko redova veličine - dovoljno da odgovara posmatranim pokretima (ili nedostatku istih) - rekao je Smit.
Ovo otkriće ne samo da rasvetljava jednu od dugogodišnjih misterija Marsa, već naglašava važnost razumevanja specifičnih lokalnih uslova na drugim planetama. Smitova studija naglašava da je Mars, možda nekada bio sličniji Zemlji, ali danas ima jedinstvenu i surovu klimu koja oblikuje njegove ne-zemaljske karakteristike. Ovo otkriće je ključno za dalje razumevanje planeta u našem Sunčevom sistemu.
- Da bismo bili u pravu, moramo znati koje procese treba aktivirati, a koje ne. Mislim da ovaj rad mnogo više približava razumevanju zašto se led na Marsu ponaša na način koji ne podrazumeva kretanje - zaključuje Smit.
Ovaj istraživački rad ne samo da baca novo svetlo na dinamiku Marsa već i postavlja temelje za buduće misije koje će dalje istraživati ove jedinstvene karakteristike Crvene planete.
(Telegraf Nauka / Phys.org)
Video: Gruber: Zadovoljna sam saradnjom Srbije i SAD u oblasti nauke
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dalibor
Baš vi znate šta se dešava na marsu
Podelite komentar