• 0
 ≫ 

Vreme čitanja: oko 1 min.

Nemamo predstavu kako nastaju: Parovi planeta veličine Jupitera koji slobodno lutaju svemirom zbunili naučnike

 ≫ 

Vreme čitanja: oko 1 min.

Teleskop Džejms Veb pronašao neobične objekte bez zvezda u maglini Orion

  • 0
Maglina Orion Deo magline Orion koji je snimio teleskop Džejms Veb... Foto: ESA/Webb/NASA/CSA / Zuma Press / Profimedia

Svemirski teleskop Džejms Veb otkrio je objekte veličine Jupitera kako slobodno, bez zvezde koje kruže, lutaju svemirom, piše BBC.

Ono što je posebno zanimljivo kod ovog otkrića je to što se ovi objekti kreću u parovima, a naučnici trenutno nemaju objašnjenje za njihovo postojanje. Nazvani su binarnim objektima mase slične Jupiteru (JuMBOs).

Jedna od mogućnosti je da su ovi objekti nastali u oblastima maglina gde je gustina materijala bila nedovoljna za nastanak prave zvezde. Druga mogućnost je da su nastali oko zvezda a onda izbačeni u međuzvezdani prostor različitim interakcijama.

- Hipoteza izbacivanja u ovom trenutku se čini više mogućom. Fizika sugeriše da ne bi trebalo da je moguće da objekti sa masom sličnom Jupiteru nastanu sami od sebe, a znamo da postoje pojedinačne planete koje izlete iz svojih sistema. Ali kako se izbacuje par takvih objekata? Trenutno nemamo odgovor. Sve je na teoretičarima – rekao je za BBC prof. Mark Mekokran, viši naučni saradnik Evropske svemirske agencije (ESA).

On je vodio tim koji je istraživao maglinu Orion pomoću Džejmsa Veba. Kako je rekao za Gardijan, tragali su za ovakvim objektima i pronašli su ih.

Ovi objekti su stari oko milion godina i imaju temperature od oko 1.000 stepeni na površini. Bez zvezde u blizini, oni će se brzo ohladiti i postaće neverovatno gladne.

- Ne znam kako da objasnim ovaj broj objekata koje su videli. Čini mi se da nam nešto nedostaje u svim ovim teorijama koje imamo. Čini se da postoji mehanizam nastanka ovakvih objekata koji još nismo prepoznali. Ovakva otkrića su retka, pa od njih možemo da naučimo mnogo – rekao je za Gardijan prof. Metju Bejt sa Univerziteta u Ekseteru

(Telegraf Nauka/BBC/The Guardian)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>