![Zaglossus Attenboroughi Zaglossus Attenboroughi](https://xdn.tf.rs/2023/11/10/profimedia-0529237217-670x447.jpg?ver=098464)
Uhvaćen je poslednjom kamerom poslednjeg dana ekspedicije: Ovo je „živi fosil“, sisar iz vremena dinosaurusa
Naučnici su po prvi put uspeli da snime sisara koji nosi jaja, nazvanog po Dejvidu Atenboru, jednom od najpoznatijih britanskih novinara i prirodnjaka, i time su dokazali da ova vrsta nije izumrla, kao što se mislilo, piše BBC.
Ekspedicija u Indoneziji, koju su predvodili istraživači sa Oksfordskog univerziteta, snimila je četiri snimka po po tri sekunde ove vrste ehidni ili kljunastih ježeva.
Sa bodljama, krznom i kljunom, ehidne se nazivaju „živim fosilima“.
![Dejvid Atenboro Dejvid Atenboro](https://xdn.tf.rs/2023/11/10/profimedia-0764007729-460x0.jpg)
Veruje se da su se pojavili pre oko 200 miliona godina, kada su dinosaurusi i dalje šetali planetom.
Jedini dokaz da ova posebna vrsta ehidni, nazvana Zaglossus Attenboroughi, postoji do sada je bio decenijama star primerak mrtve životinje.
- Bili smo u euforiji, ceo tim je bio u euforiji. Ne šalim se kada kažem da smo do snimka stigli na poslednjoj SD kartici sa poslednje kamere koju smo skupili, poslednjeg dana ekspedicije – rekao je za BBC dr Džejms Kempton, vođa multinacionalnog tima ekspedicije na Kiklopovim planinama u Indoneziji.
Scientists have filmed an ancient egg-laying mammal named after Sir David Attenborough for the first time.Dr James Kempton from Oxford University said they recorded four three-second clips of the Attenborough long-beaked echidnahttps://t.co/obnY1xCJLm pic.twitter.com/web93MreGx— BBC Breakfast (@BBCBreakfast) November 10, 2023
Osim izgubljene ehidne, tim je otkrio i nove vrste insekata i žaba, a primetio i zdravu populaciju kengura sa drveća.
Osim kljunara, ehidne su jedini sisari koji nose jaja. Od četiri vrste kljunastih ježeva tri imaju dugačak kljun, uključujući tu i tek otkrivenu.
Ranije ekspedicije na Kiklopovim planinama dovele su do otkrića tragova ehidni, ali žive toliko daleko i izolovano da je bilo veoma teško otkriti ih.
Poslednje 62 godine jedini dokaz da ova vrsta postoji bio je jedan primerak u muzeju prirodne istorije u Holandiji, koji se čuva pod ključem.
(Telegraf Nauka)
Video: Svečana dodela priznanja projektima građanskih naučnih istraživanja
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.