Fizičari pronalaze dokaze za dve strele vremena iz kvantnog domena

D. M.
D. M.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 5

Šta ako vreme nije fiksirano kao što mislimo? Zamislite da umesto što teče u jednom smeru – iz prošlosti u budućnost – vreme može da teče napred ili nazad usled procesa koji se dešavaju na kvantnom nivou.

Ovo je veoma provokativno otkriće istraživača sa Univerziteta Sari u Engleskoj: nova studija pokazuje da suprotne strele vremena mogu teorijski da proizađu iz izvesnih kvantnih sistema.

Vekovima naučnici razmišljaju o streli vremena – ideji da vreme teče nepovratno iz prošlosti u budućnost. Iako to izgleda očigledno u našoj iskustvenoj realnosti, temeljni zakoni fizike ne daju inherentno prednost jednom smeru. Bez obzira da li vreme ide napred ili nazad, jednačine ostaju iste.

Jedan način da se ovo objasni je posmatranje procesa kao što je prosuto mleko koje se širi po stolu. Jasno je da vreme ide napred. Međutim, ako biste to gledali unazad, kao na filmu, odmah biste znali da nešto nije u redu – bilo bi teško poverovati da mleko može prosto da se sakupi nazad u čašu.

Ipak, postoje procesi, poput kretanja klatna, koji izgledaju jednako uverljivo krećući se u suprotnom smeru. Zagonetka je u tome što, na najfundamentalnijem nivou, zakoni fizike liče na klatno: oni ne uzimaju u obzir ireverzibilne procese.

Naši nalazi sugerišu da, iako nam naše uobičajeno iskustvo govori da se vreme kreće samo u jednom smeru, nismo svesni da je suprotan smer jednako moguć, kaže dr Andrea Roko, profesor fizike i matematičke biologije.

Studija istražuje kako kvantni sistem – subatomski svet – reaguje da svojom okolinom, što je poznato kao otvoreni kvantni sistem. Istraživači su ispitivali zašto opažamo da se vreme kreće u jednom smeru i da li ta percepcija proističe iz otvorene kvantne mehanike.

Radi pojednostavljenja problema, napravljene su dve ključne pretpostavke. Prvo, istraživači su tretirali ogromno okruženje sistema tako da se fokusiraju samo na sam kvantni sisitem. Drugo, pretpostavili su da je okruženje – poput čitavog univerzuma – toliko veliko da se energija i informacije raspršuju u njemu, bez povratka.

Ovaj pristup im je omogućio da ispitaju kako se vreme javlja kao jednosmeran fenomen, čak i ako bi, na mikroskopskom nivou, vreme teorijski moglo da se kreće u oba smera.

Čak i nakon primene ovih pretpostavki, sistem se ponašao na isti način bez obzira na to da li se vreme kretalo napred ili nazad. Ovo otkriće je obezbedilo matematičku osnovu za ideju da simetrija vremenske inverzije važi i u otvorenim kvantnim sistemima – sugerišući da strela vremena možda nije fiksirana kao što to doživljavamo.

„Iznenađujući deo projekta je da su se – čak i nakon primene standardne pojednostavljujuće pretpostavke u našim jednačinama koje opisuju otvorene kvantne sisteme – jednačine i dalje ponašale isto bez obzira na to da li se sistem kretao napred ili nazad u vremenu. Kad smo pažljivo obavili matematički rad, otkrili smo da je ovo ponašanje neminovno jer je ključni deo jednačine – memorijsko jezgro – simetričan u vremenu“, kažu istraživači.

„Takođe smo otkrili mali, ali značajan detalj koji je obično previđen – faktor vremenskog diskontinuiteta koji čuva svojstvo vremenske simetrije. Neobično je videti takav matematički mehanizam u fizičkoj jednačini pošto nije kontinuiran, i bilo je veoma iznenađujuće videti da se pojavi tako prirodno“.

Istraživanje daje novu perspektivu u pogledu jedne od najvećih misterija fizike. Razumevanje istinske prirode vremena može imati dalekosežne implikacije po kvantnu mehaniku, kosmologiju itd.

(Telegraf Nauka/University of Surrey)

Video: Prvi snimak džinovske lignje

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Геније науке

    19. februar 2025. | 08:45

    Шта је време? Прво то да разјаснимо! Да ли је то нека стварност сама по себи или је то наша фикција? Ја мислим да је ово друго; Време је само наше рачунање трајања нечега. Дакле, то није стварност која постоји сама по себи! Значи да такво време које нам се 'научно' даје на знање не постоји (па ни Ајнштајн није био у праву). Супротан смер у односу на нас постоји теоријски а у стварности не постоји јер ако се окренемо супротно опет је супротно кретање од нас праволинијски, дакле није супротно, значи, то је ствар наше перцепције. Све се креће праволинијски, али не постоји апсолутно праволинијско кретање већ су сва кретања Кружна услед других утицаја на оно што се креће. Ако усвојимо ову концепцију онда то време (које не постоји) може у кружном кретању да се окрене у супротни смер из наше тачке гледања. Ако ово усвојимо, да време иде уназад, онда ће и сви процеси стварања из прошлости да се понове, па ће после распада и Земља да се поново створи, и цео процес обнове живота у детаље, па ћемо и ми који ћемо једног дана умрети поново да се родимо, па ће се и хришћанска догма о васкрснућу остварити. Да ли ви верујте у све ово, у овакву ' науку' о времену, и у ову догму? Мени је једино важно да праведно живим и морално у овом животу сада - а 'време' нека се креће како хоће - а какви 'научници' такво је и време!

  • Nikola

    19. februar 2025. | 12:53

    Problem je u tome što naučnici misle da vreme zavisi od fizičkih stvari, zapravo vreme protiče bez obzira na spoljašnje faktore

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>