
Otkriveni kameni blokovi jednog od sedam svetskih čuda
Radnici u egipatskoj luci Aleksandrija izvukli su 22 masivna kamena bloka koji su pre više hiljada godina korišćeni za izgradnju čuvenog gradskog svetionika, jednog od čuda antičkog sveta. Blokovi su izvađeni sa dna mora u Aleksandriji, na jugoistoku Sredozemnog mora i sada će biti proučavani i digitalno skenirani.
Rezultati će biti pridodati digitalnim zapisima više od 100 kamenova otkrivenih pod vodom tokom prethodne decenije, navodi se u saopštenju Fondacije "Dassault Systems", jednog od sponzora projekta.
Istraživanje vodi Izabel Eri. francuski arheolog i arhitekta i u njemu učestvuju stručnjaci iz oblasti istorije, arheologije, arhitekture i inženjerstva kako bi napravili virtuelni trodimenzionalni model drevnog svetionika, koji je već bio teško oštećen zemljotresima i srušio se u 14. veku.

Nedavno izvađeni blokovi uključuju delove ogromnih vrata koja su, prema navodima iz saopštenja, težila „između 70 i 80 tona“. Radnici su takođe pronašli delove masivnog egipatskog „pilona“ – svečanog prolaza koji je možda bio spomenik.
Aleksandrijski svetionik — poznat i kao Faros iz Aleksandrije, po malom ostrvu na ulazu u luku gde se nalazio — izgrađen je oko 280. godine pre nove ere po naređenju egipatskog kralja Ptolemeja II Filadelfa (rođenog u Makedoniji), prvenstveno kako bi omogućio sigurnu plovidbu brodovima koji prilaze luci.
Grad Aleksandriju osnovao je i po sebi nazvao makedonski kralj Aleksandar Veliki, koji je 332. godine p.n.e. preoteo Egipat od Persijskog carstva. Aleksandrija je potom postala glavni grad Egipta pod helenističkom (grčkom) dinastijom Ptolemejida, od kojih je prvi, Ptolemej I Soter, bio jedan od Aleksandrovih najpouzdanijih generala. Grad je bio jedan od najbogatijih u antičkom svetu.
Tehnološko čudo svog vremena
Svetionik u Aleksandriji bio je tehnološko čudo svog vremena. Prema saopštenju, bio je viši od 100 metara, što ga je činilo jednom od najviših građevina u antičkom svetu. Imao je višestepeni dizajn – kvadratnu osnovu, osmougaoni središnji deo i cilindrični vrh.
Svetlost je proizvodio veliki plamen, najverovatnije na drva ili ulje, a formirao je usmeren snop koji se, prema antičkim izvorima, mogao videti sa razdaljine od 50 kilometara. Veruje se da je taj snop nastajao odbijanjem plamena od velikih, poliranih metalnih površina – možda od bronze ili bakra – iako one nisu sačuvane i malo se zna o njima.
Aleksandrijski svetionik bio je jedno od drevnih „sedam čuda sveta“ – naziv koji su mu dali antički grčki pisci.
Ruševine Aleksandrijskog svetionika otkrivene su pod vodom 1994. godine, zaslugom francuskog arheologa Žan-Iva Ampera, a najnoviji radovi na toj lokaciji predstavljaju treći istraživački projekat koji tamo sprovode francuski naučnici.
Napraviće digitalnog blizanca
Umesto da fizički obnove srušeni svetionik, istraživači prave virtuelnu rekonstrukciju, odnosno „digitalnog blizanca“, na osnovu onoga što mogu da saznaju iz ruševina i istorijskih izvora.
Novootkriveni kameni blokovi biće digitalno skenirani, a podaci će biti prosleđeni volonterskim inženjerima iz Fondacije “Dassault Systems”, koji će pokušati da ih pravilno rasporede u rekonstrukciji – „poput delova ogromne arheološke slagalice“, navodi se u saopštenju.
Pored ispitivanja teorija o konstrukciji i rušenju, virtuelni model će „oživeti izvorni sjaj svetionika, omogućavajući posetiocima da ga istraže kao da se nalaze na licu mesta“.
(Telegraf.rs / Live science)
Video: Burger na laboratorijski način: Nema više ubijanja krava, meso u tanjiru direktno iz epruvete
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.