
Skrivena poruka pronađena na drevnom egipatskom obelisku koji se nalazi u Parizu
Poznati drevnoegipatski obelisk u Parizu možda sadrži niz hijeroglipskih poruka namenjenih egipatskom plemstvu, koje hvale faraona Ramzesa II i tvrde da su ga bogovi božanski izabrali, tvrdi jedan egiptolog, piše LiveScience.
Međutim, naučnici koji nisu učestvovali u istraživanju izrazili su oprez povodom ovog tumačenja.
Obelisk star oko 3.300 godina izgrađen je u hramu u Luksoru po nalogu Ramzesa II (koji je vladao otprilike od 1279. do 1213. godine pre nove ere), na početku njegove vladavine. Godine 1830. sultan Osmanskog carstva, koje je tada kontrolisalo Egipat, poklonio ga je Francuskoj. Obelisk je premešten u Pariz, gde se danas nalazi na trgu Place de la Concorde.
Prethodne studije otkrile su da hijeroglifi na obelisku govore o Ramzesu II. Takođe pominju boga Amona (poznatog i kao Amon-Ra), koji je bio glavni bog Tebe (današnjeg Luksora), kao i Horusa, sina boga Ozirisa i boginje Izide.
Nove poruke, međutim, bile bi razumljive samo osobama sa visokim nivoom pismenosti, posebno plemićima, rekao je Žan-Gijom Olet-Peljetije, egiptolog sa Katoličkog instituta u Parizu, u mejlu za Live Science. Tokom restauracije obeliska i okolnog prostora 2021. godine, Olet-Peljetije je dobio dozvolu da se popne na skelu oko obeliska i prouči granitni artefakt detaljnije nego što je to moguće sa tla.
Tokom svog proučavanja, Olet-Peljetije je otkrio ono za šta veruje da su poruke koje su mogle biti primećene samo od strane određenih ljudi u određenim okolnostima.
Na primer, primetio je da je, kada je obelisk izgrađen, njegova zapadna strana bila okrenuta ka reci Nil i da su putnici koji su plovili rekom mogli jasno da vide niz natpisa i slika blizu vrha obeliska visokog 23 metra. Ovi natpisi govore da je Ramzes II „izabran od bogova, da je božanskog porekla i samim tim ima pravo da vlada Egiptom“, rekao je Olet-Peljetije. Takođe prikazuju scenu kako faraon prinosi žrtvu bogovima.
Napomenuo je da je festival Opet, godišnji događaj u čast Amona, navodio plemstvo da stigne u Luksor čamcima. Ti putnici bi imali dobar pogled na te natpise, što bi dodatno učvrstilo političku moć faraona. „To je bila propaganda usmerena ka visokoj intelektualnoj eliti“, rekao je Olet-Peljetije.
Olet-Peljetije smatra da je pronašao i druge skrivene poruke na obelisku. Na primer, ukazao je na dva reda hijeroglifa koji, u zavisnosti od pravca čitanja, mogu davati različite poruke — kao što je ispisivanje punog tronskog imena Ramzesa II ili tvrdnju da ima večni život.
Olet-Peljetije priprema izveštaj o svojim nalazima koji će biti objavljen (na francuskom jeziku) u časopisu Égypte Nilotique et Méditerranéenne (takođe poznatom kao ENiM).
Naučnici koji nisu učestvovali u istraživanju pozvali su na oprez pri tumačenju nalaza; rekli su da neće moći temeljno da ih ocene dok ne budu objavljeni.
Filip Taterka, profesor egiptologije na Institutu za mediteranske i orijentalne kulture Poljske akademije nauka, rekao je za Live Science da ne veruje da bi natpisi i slike blizu vrha obeliska mogli biti vidljivi plemićima koji putuju čamcem Nilom zbog udaljenosti.
(Telegraf Nauka/Live Science)
Video: Prvi snimak džinovske lignje
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.