Hrvatski arheolozi smislili način očuvanja olupina aviona pod morem: Katode sprečavaju potpunu degradaciju
Tim hrvatskih arheologa osmislio je metodu za zaštitu od propadanja aviona koji su završili na morskom dnu, saopštio je Međunarodni centar za podvodnu arheologiju u Zadru (MCPA Zadar).
- Tokom oktobra i novembra 2024. uspešno je izveden pilot projekat kojim je ispitana efikasnost in-situ zaštite olupine aviona junkers Ju 87, poznatijeg pod nazivom „štuka“. Ovaj lovac bombarder srušen je za vreme Drugog svetskog rata blizu ostrva Žirje – navedeno je u saopštenju.
Povod za delovanje, dodaju, bila su merenja izvedena na olupini u maju 2024, kada se pokazalo da olupinu od potpune degradacije deli od 10 do 15 godina.
- Stručnjaci iz MCPA Zadar prvo su teorijski, a zatim i u praksi dokazali da katodna zaštita deluje na olupinama pod morem. U septembru 2024. tim MCPA Zadar pod morem je zaštitio avion štuka koristeći metodu katodne zaštite uz pomoć žrtvovanih anoda. Merenja su pokazala da zaštita uspešno deluje, odnosno sprečava dalje propadanje olupine – navodi se u saopštenju i dodaje:
- Ovom metodom mogla bi se sačuvati hrvatska, ali i svetska podvodna kulturna baština od zuba vremena, a time bi se i budućim generacijama omogućilo ronjenje na atraktivnim olupinama potopljenih aviona.
(Telegraf Nauka/MCPA Zadar)
Video: Buzurović: Izložba prikazuje šta su to začini, kako ih koristimo i kako smo počeli da ih koristimo
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.