• 0

Vreme čitanja: oko 3 min.

Rimski zavetni spomenik otkriven tokom iskopavanja u rimskom muzeju na otvorenom u Nemačkoj

T. B.

Vreme čitanja: oko 3 min.

Zbog oštećenja i nedostatka mnogih delova, rekonstrukcija ovog rimskog spomenika predstavlja veliki izazov za stručnjake

  • 0
Muzej na otvorenom Foto: BERND WEISSBROD / AFP / Profimedia

Na prostoru muzeja na otvorenom Hechingen-Stein u nemačkom okrugu Zolernalb otkriven je jedan od najvažnijih arheoloških nalaza u poslednjih nekoliko decenija. Tokom iskopavanja koja su sproveli Zavod za očuvanje spomenika (LAD) pri Regionalnom savetu Štutgarta i Udruženje za promociju rimskog muzeja na otvorenom Hechingen-Stein, arheolozi su pronašli rimski zavetni spomenik sa fascinantnim reljefima na kojima su prikazani rimski bogovi i mitološke scene. Ovo jedinstveno otkriće otvara novo poglavlje u proučavanju drevnih religijskih običaja rimskog doba na tlu današnje Nemačke, piše Arkeonews.

Spomenik je javnosti predstavljen 24. oktobra 2024. godine, kada su arheolozi izložili preko 100 otkrivenih komada ukrašenih reljefima rimskih bogova i mitskih bića.

Prema rečima dr Klausa Kortüma, vodećeg arheologa iz Landesamt für Denkmalpflege (Zavoda za očuvanje spomenika) u Štutgartu, spomenik je u originalnom obliku bio sastavljen od više složenih kamenih blokova, sa bogatim reljefima na svim stranama.

Muzej na otvorenom Foto: BERND WEISSBROD / AFP / Profimedia

- Blokovi su ukrašeni reljefima sa svih strana, prikazujući drevne bogove i figure iz pripadajućih legendi - izjavio je Kortüm. Dodao je i da je spomenik, nažalost, u post-rimskom periodu bio razbijen na velike i male delove koji su tada bili razbacani po ovom području. Iako se samo delimično prepoznaju figure na pronađenim fragmentima, arheolozi su koristili paralelne primerke bolje očuvanih spomenika da bi identifikovali prikazane scene i božanstva.

Zbog oštećenja i nedostatka mnogih delova, rekonstrukcija ovog rimskog spomenika predstavlja veliki izazov za stručnjake. Od pronađenih komada, samo je mali deo originalne strukture preživeo, što rekonstrukciju čini još težom. Arheolozi su se, stoga, odlučili za korišćenje umanjenih replika izrađenih pomoću 3D štampe, kako bi sačuvali vernost i originalni izgled spomenika. Ovaj model će biti sastavljen tako da verno prikazuje kako je spomenik prvobitno izgledao, omogućavajući istraživačima i posetiocima da dožive njegov pun sjaj.

- Planiramo da trajno izložimo originale zajedno sa završnim modelom u muzeju na otvorenom - dodao je Kortüm, naglašavajući značaj ovog projekta za arheološku zajednicu i posetioce muzeja.

Slični stubovi bogova, poznati kao votivni spomenici, retko su otkriveni u rimskim pograničnim provincijama na Rajni i Dunavu. Međutim, nalazi iz Hechingen-Stein kompleksa pokazuju da je ovaj primerak bio prilično velik u poređenju sa sličnim strukturama, što ukazuje na to da je možda pripadao osobi visokog statusa. Ova teorija otvara nova pitanja: ko bi mogao biti vlasnik ovog spomenika? Ko ga je posvetio i zbog čega?

Muzej na otvorenom Foto: BERND WEISSBROD / AFP / Profimedia

Jedna od hipoteza je da bi ovaj spomenik mogao biti posvećen u znak zahvalnosti bogovima ili kao zavet za neki uspeh ili sreću, što je bila česta praksa u rimskoj religiji. Ipak, precizni odgovori na ova pitanja zahtevaju dalja istraživanja i možda još neko neočekivano otkriće u budućim iskopavanjima.

Hechingen-Stein se već decenijama ističe kao jedno od najznačajnijih arheoloških nalazišta u regionu. Kompleks rimske vile, datiran u 2. i 3. vek naše ere, predstavlja deo bogate rimske prošlosti ovog područja. Glavna zgrada ovog imanja iskopana je još između 1978. i 1981. godine, nakon čega je na tom mestu osnovan muzej na otvorenom. Od tada, iskopavanja se gotovo svake godine sprovode u saradnji između lokalnog udruženja muzeja i državnog zavoda, što je rezultiralo kontinuiranim proširenjem i obogaćivanjem ovog prostora.

Danas posetioci mogu doživeti celokupan kompleks rimskog imanja, uključujući i farmu i okolne zidine, što ovaj muzej na otvorenom čini jedinstvenim u regionu.

(Telegraf Nauka / Arkeonews)

Video: Gruber: Zadovoljna sam saradnjom Srbije i SAD u oblasti nauke

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>