Kineski astronauti vratili se na Zemlju: S Nebeske palate doneli 34,6 kg eksperimentalnih uzoraka
Svemirska letelica donela 34,6 kg eksperimentalnih uzoraka
Svemirska misija „Šenžou-18“ je završena. Letelica sa troje astronauta – Je Guangfuom, Li Congom i Li Guangsuom - vratila se na Zemlju sa 34,6 kilograma eksperimentalnih uzoraka donetih sa svemirske stanice Tjangong, što u prevodu znači Nebeska palata.
Kapsula je sletela na lokaciju Donfeng rano ujutru, a nakon 49 minuta astronauti su izašli iz kapsile i za sve je utvrđeno da su dobrog zdravlja.
Misija „Šenžou-18“ bila je potpuni uspeh, saopštila je kineska svemirska agencija. Tim je proveo u svemiru 192 dana, a komandir misije Je, koji je bio i član misije „Šenžou-13“, prvi je kineski astronaut koji je u svemiru ukupno proveo više od jedne godine.
Kapsula je na Zemlju donela i 34,6 kilograma uzoraka, koji bi mogli da budu upotrebljeni za stvaranje materijala izvan Zemlje, prenosi danas Međunarodni kineski radio. Preuzeti uzorci mogli bi da posluže za unapređenje razvoja lasera sa svemirskim vlaknima, ali i da olakšaju stvaranje materijala izvan Zemlje, kao i za istraživanje izgleda za život u kosmosu.
Uzorci obuhvataju mikroorganizme, materijale od legura i nanomaterijale koje je teško napraviti na Zemlji, navodi se u izdanju časopisa Science and Technology Daily.
Povratna kapsula "Šenžou-18", sa trojicom tajkonauta, vratila se na Zemlju u ponedeljak rano ujutro, nakon što je završila šestomesečnu misiju na svemirskoj stanici.
Trojica tajkonauta, što je kineski naziv za astronaute, donela su 55 komada uzoraka iz 28 naučnih projekata u oblastima kao što su nauka o svemiru, svemirskim materijalima i nauka o mikrogravitacionom sagorevanju, navodi se u saopštenju Kineske svemirske agencije (CMSA).
Kina je izvela svoju prvu svemirsku misiju sa posadom 2003. godine, postavši treća zemlja posle bivšeg Sovjetskog Saveza i SAD koja je poslala čoveka u svemir koristeći sopstvene resurse.
(Telegraf Nauka/Tanjug)